Nejlepší biker současnosti, mistr světa a vítěz Světového poháru zavítal do Dětského domova v Trnové u Plzně, aby předal dar společnosti Toi Toi.

Deset korun za každého jezdce, který letos startoval ve všech disciplínách Českého poháru horských kol úhrnem 81 330 korun.

Kulhavý zařízení v Trnové, starající se o opuštěná děcka od jednoho do šesti let, navštívil čtvrtý rok po sobě.

Poprvé jako závodník, který vyhrál Český pohár v cross country a letos už jako biková superstar.

„Jsem rád, že mohu nějak přispět k dobré věci,“ vysvětloval Kulhavý. „Je sice smutné, když si uvědomím, že ty děti zůstaly bez rodičů, ale na druhé straně v Trnové je o ně postaráno. Třeba z některého z těch dětcek vyroste úspěšný cyklista,“ podotkl šestadvacetiletý jezdec stáje Specialized Racing.

Máte za sebou sezonu, v níž jste ovládl svět cross country. Který z triumfů vás nejvíc potěšil?
Těžko se srovnává. Vyhrát Světový pohár znamená udržet si vysokou fazonu celou sezonu, ale mistrovství světa je jen jednou za rok, jako poslední, takže víc si cením duhový trikot světového šampiona z Champéry.

Jste Králem české cyklistiky, nejlepším armádním sportovcem a figurujete i v desítce kandidátů na titul v anketě Sportovec roku. Jaké to je proniknout mezi celebrity českého sportu?
Příjemné, zvlášť když do desítky jsem se dostal vůbec poprvé. Loni jsem skončil, tuším, čtrnáctý a roky předtím si své umístění ani nepamatuji. Tak uvidíme, kam mě vynese perfektní sezona.

Čekal jste, že budete tak suverénní?
To vůbec ne. Chtěl jsem navázat na minulou už hodně dobrou sezonu. Ale že to bude takhle suverénní, že vyhraju pět ze sedmi podniků Svěťáku a k tomu i mistrovství světa, to překvapilo i mě. Povedlo se a já jsem jen rád.

Jak vaši nadvládu snášeli soupeři?
No, malinko znervózněli a před mistrovstvím světa spřádali plány, jak mě společně porazit a zvrátit tu sezonu. To se jim nepovedlo, a mají pořád o čem přemýšlet.

Nelitujete, že s excelentní formou jste se nepotkal až příští rok, kdy se v Londýně koná letní olympiáda?
Trošku si to říkám (smích). Ale zase je lepší, že se něco takového vůbec stalo, než abych to nikdy nepoznal.

Je však vůbec možné zopakovat tak úspěšnou sezonu?
Budu se snažit, ale ne s cílem vyhrát znovu tolik závodů. Mám své priority, a na ty se zkusím co nejlíp připravit.

Dokonce jste prohlásil, že v roce 2012 chcete vyhrát jen jediný závod olympiádu. Opravdu jste odhodlán tomu úspěchu obětovat vše další?
Olympiáda je výjimečná a pro mě je vrcholem sezony číslo jedna. Pokud bude třeba, tak jeden dva podniky Světového poháru kvůli tomu obětuji, ale nikoliv celou sezonu. Vůbec by mi nevadilo být znovu mistrem světa.

Dá se v přípravě ještě vymyslet něco převratného, čím byste zaskočil soupeře?
Jen stěží. Musím znovu poctivě odmakat to, co před letošní sezonou a spíš si dávat pozor na detaily. Udržet se zdravý a vyvarovat se chyb, ať už v přípravě nebo v čemkoliv jiném. Nic nezanedbat.

Jaký je váš tréninkový program?
Přípravu jsem už před časem rozjel doma, pak jsem si ještě odskočil do lázní a příští týden letím trénovat na Mallorku.

Tam teď míří i další čeští cyklisté. Budete se potkávat?
Určitě. Přímo na hotelu se mnou bude Roman Kreuziger a na Mallorce jsou i další kluci, třeba Zdeněk Štybar.

Rodák ze Stříbra je zase obhájcem světového titulu v cyklokrosu. Co vy a cyklokros?
Jel jsem pár domácích pohárů a nevylučuji, že bych se ještě v lednu zúčastnil mistráku v Uničové. Definitivně se rozhodnu koncem roku, ale zatím mám chuť jet. Potom však už bude veškeré úsilí směřovat k horským kolům.

Jenže jste se také nechal slyšet, že vás láká přestup na silnici. Platí to stále?
Tak uvažuji o tom, ale tohle bude aktuální až po příští sezoně, kdy mně končí stávající smlouva a čeká mě jednání o budoucnosti. Možná to spojím s myšlenkami na přesun do silničního pelotonu.

Olypijské zlato v kapse by nejspíš zvýšilo zájem z řad týmů Pro Tour.
To rozhodně, ale nepředbíhejme.