Bikeři mohou volit ze tří tras o délkách 20, 40 nebo 70 kilometrů. Navíc budou připraveny doprovodné dětské závody.

Akce je i v tomto roce součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Tratě zůstávají v posledních letech beze změny – už tak jsou dost obtížné, ale právě proto lákají tolik zájemců. Jedinou úpravu jsme letos provedli na ´čtyřicítce´, kde zhruba pět kilometrů před cílem nebudou aktéři pokračovat po asfaltové cestě, ale zatočí do lesa,“ vysvětluje Jiří Tišer, jeden z členů organizačního výboru z pořádajícího Bike Clubu Kralovice.

Tradičním centrem závodu bude Sportkemp v Kralovicích, kde je start i cíl, a uskuteční se zde také prezentace účastníků.

Jako první přijdou na řadu v 10 hodin nejmladší cyklisté, pro něž pořadatelé připravili na krátkých terénních okruzích od 100 do 800 metrů souboje v pěti věkových kategoriích.

V pravé poledne vyrazí na svou trať účastníci nejdelšího závodu na 70 km s celkovým převýšením 1820 metrů a třemi brody (kategorie 18-39, 40-59 a nad 60 let).

Poté ve 12.30 hodin odstartují bikeři na 40 km (stejné věkové kategorie jako maratonská trať plus kategorie elektrokol s pomocí do 25 km/h) s převýšením 786 metrů a dvěma brody.

Ve 13 hodin začne závod na 20 km (muži i ženy 10-14, 15-18 a nad 19 let) s převýšením 340 metrů a bez brodu.

Trasy směřují nejprve podél řeky Střely a poté vedou přes Plasy nebo Rabštejn znovu až k závěrečnému obávanému výjezdu na Potvorskou horu.

„Počítáme s účastí kolem pěti stovek bikerů. Přihlásilo se nám však i několik účastníků, kteří chtějí nejdelší trasu absolvovat během a chůzí. Už si jich to v minulosti pár vyzkoušelo a pokaždé závod dokončili. Věříme, že nám bude přát počasí. V pátek má sice spadnout pár kapek, ale sobota už bude slunečná,“ říká Jiří Tišer.

Vítězství na maratonské trati získal loni Martin Stošek v čase 2:41:49 hod.