Zvlášť když Velká cena MS Bike Academy, čtvrtý podnik PAL Cupu, byla zároveň mistrovstvím série.

„S přípravou okruhu mi hodně pomohli rodiče mých svěřenců. Za což moc děkuji,“ řekl šéf pořádajícího klubu, trenér a bývalý úspěšný reprezentant Spěšný.

Na Lopatárně se svým týmem připravil pro bikery specifický okruh v cyklokrosovém hávu s bezpočtem zatáček, strmými prudkými výjezdy i sjezdy, ale také se skoky a pumptrackem.

„Na okruhu sice na rozdíl od klasického cross country není výrazný kopec, přesto trať závoďáky dokonale prověří. Musí se jet stále naplno a za každou chybku se tvrdě platí,“ uvedl Spěšný.

Jeho slova potvrdil staronový mistr série v kategorii mužů Libor Morgenstein z Tachova. Závodník, který letos obléká dres Spěšného akademie, se po startu držel na třetí příčce za kolegou z týmu Janem Benešem a Viktorem Stoškem (Maloja – Rocky Mountain), jenže hned v úvodním kole po nájezdu do technické pasáže chyboval. „Přelítli mě čtyři soupeři a možná okruh mi pak trvalo, než jsem se zase dotáhl na vedoucí dvojici. I když jsem se poté snažil kluky vpředu ještě dojet, nějaká ztráta tam stále byla,“ připustil Morgenstein, který měl problémy už před startem. „Musel jsem narychlo měnit pneumatiku, což mi nedodalo,“ řekl.

Ve zbytku závodu na osm kol se proto soustředil na udržení pozice, jež mu zaručovala prvenství v honbě za titulem. Beneš ani druhý Viktor Stošek totiž nesplňovali podmínku pro jeho zisk, a to minimálně dva předchozí starty v pohárové sérii.

„Získat titul bylo jedním z mých cílů v sezoně,“ prohlásil Morgenstein, který nedávno vyhrál na Králi Šumavy závod na trase 76 km.

Na mistrovský dres si však musí počkat. „Firma, u níž jsme dresy objednali, je nestihla dodat včas a mistrům je předáme až při slavnostním vyhlášení celého poháru v Plzni,“ omlouval se šéf seriálu Jaroslav Ryba.

V kategorii Masters 40 až 49 let zvítězil Petr Stehlík (Future Cycling Northwave) před Ivo Rybářem z Rakovníka a stal se i mistrem série. Mezi jezdci nad 50 let byl nejrychlejší Jan Kadlec (Aimtec), ale titul bral druhý Vladimír Pritzl (COPR TJ Přeštice).

Ze dvou žen na startu byla úspěšnější Martina Rybářová (Loko Rakovník), juniorům kraloval Jakub Vlas (MS Bike Academy). Mezi kadety triumfovali Daniel Groh (Author Team Stupno) a česká šampionka Simona Spěšná (MS Bike Academy), z titulů se však radovali druzí Patrik Pavlíček (Rakovník) a Michaela Mitrychová (kola-bbm.cz).

Krajský pohár pokračuje v neděli 20. září závodem na vrch Čerchov a poté se bikeři utkají ještě v Radnicích a v Rakovníku.

Mistři Poháru Plzeňskéhokraje MTB 2020: K6: Tomáš Veit (Author Team Stupno), H6: Jůlie Vítková (Bike Club Město Touškov), K7-8: Robin Vašíček (Adastra), H7-8: Františka Hornová (Akademie cyklistických sportů), K9-10: Denis Jogl (CK Loko Rakovník), H9-10: Nela Vítková (Bike Club Město Touškov), ml. žáci: Denis Vašíček (Adastra). ml. žačky: Lucie Grohová (Author Team Stupno), st. žáci: Jakub Šmíd (Author Team Stupno), st. žačky: Lucie Bořánková (Akademie cyklistických sportů), kadeti: Patrik Pavlíček (CK Loko Rakovník), kadetky: Michaela Mitrychová (kola-bbm.cz), junioři: Jakub Vlas (MS Bike Academy), muži U23: Michal Volf (COPR TJ Přeštice), muži Elite: Libor Morgenstein (MS Bike Academy), ženy: Martina Rybářová (CK Loko Rakovník), Masters 40: Petr Stehlík (Future Cycling Northwave), Masters 50: Vladimír Pritzl (COPR TJ Přeštice)