Ve hře je sice prestižní titul, medaile, ale může jít také o krk.

Plzeňský biker ale nedbal a večer odletí do izraelské Haify, dějiště letošního mistrovství Evropy MTB v cross country.

„Nejde sice o nejklidnější destinaci a řada jezdců, a to i těch elitních, Evropu vynechá. Ale já ne,“ říká třiatřicetiletý reprezentant.

Už prý závodil v horších krajích. „Třeba v Jihoafrické republice, kde vás přepadnou a okradou klidně za bílého dne. Snad evropská federace ví, co dělá,“ podotýká jezdec,

Jeden ze čtyř eliťáků, kteří budou v Haifě hájit české barvy. Kromě Spěšného sem míří i jeho kolega ze sestavy S&H Superior Ullman, dále Škarnitzl a česká jednička Kulhavý.

Na loňském šampionátu v Holandsku Spěšný zazářil. Skončil šestý. Zatím nejvýš z Čechů na vrcholném podniku starého kontinentu.

„Trať v Zotermeeru mi seděla a podle informací z internetu by mi mohla vyhovovat i ta v Haifě,“ míní Spěšný. „Je hodně technická. Vede po úzkých stezkách a čeká nás i řada biketrialových pasáží po navezených kamenech. Ovšem minusem je místní podnebí. Horko nemusím,“ přiznává.

A ještě jedna neznámá mu ruší klid. Stav vlastního těla.

Spěšný totiž jen nedávno překonal těžkou virózu.

„Po nemoci jsem byl zlomený jak vzduchovka. Ale vzchopil jsem se a zatím se mi jezdí slušně,“ říká biker.

Prodělané strasti má však vepsané ve výrazně pohublé tváři. „Jo, o pár kilo jsem lehčí,“ připouští. „Jinak ale tělo funguje a i poslední závodní testy dopadly slušně. Na cé jedničce v Rakousku jsem skončil třetí a druhý jsem byl potom v závodě doma u Plzně,“ připomíná.

Víkend byl vůbec pro cyklistickou rodinu Spěšných veleúspěšný.

Sestra Radka ovládla cross country na plzeňské Homolce stejně jako mezi nejmladšími dívkami Milanova dcerka Simona. „Pokazil nám to jen táta, který v kategorii veteránů dojel u Berounky pátý,“ směje se Spěšný.

Z balení před odletem už tak nadšený není. „Zvažuju co nechat doma. Třeba pláštěnku jsem vrátil do skříně a beru víc letních věcí,“ hlásí.

A k tomu spodní triko, které má od žáků. Pro štěstí. „Vozím ho všude s sebou. Jedno zda na výlet, nebo na závody.“

Souboj o evropskou korunu svede v Izraeli příští pátek.