Běžet stovku? To jsou hodiny a hodiny dřiny

Plzeň – Mistrovské tituly si v Plzni vybojovali Ondřej Velička a Lenka Horáková.

30.3.2017

Lenka Horáková a Ondřej VeličkaFoto: Archiv

Už jen maraton, kultovní běh na 42,2 kilometru vyvolává v běžné populaci respekt. Natož běh na sto kilometrů.

Přesto stále více odvážlivců podstupuje tuhle výzvu a dlouhé hodiny bojuje s tratí, narůstající únavou i dalšími trably.

V Plzni se na startu sedmého ročníku Běhu na 100 kilometrů sešlo 67 vytrvalců, mezi nimi 14 žen, kteří se zároveň pustili do závodu o mistrovské tituly na nejdelší uznávané běžecké trati vůbec.

Výsledek?

Novými českými šampiony se stali Ondřej Velička a Lenka Horáková.

Velička proběhl cílovou metou v čase 7:25:23 hodiny, Horáková se drala za zlatem 8:42:23 hodiny.

Obdivuhodné byly ale nejen výkony vítězů, ale i posledního v cíli.

Celkově jednačtyřicátá Renata Horáková kroužila po trati ve Štruncových sadech dlouhých 13 hodin, 23 minut a jednu sekundu.

Dění na čele závodu v úvodních kilometrech ovládal Jan Ďuk z Triatlon teamu Příbram. Nasadil pekelné tempo a před ostatními běžci si vytvořil několikaminutový náskok. Na čtyřicátém kilometru ale začal zpomalovat a do vedení se při neúčasti zraněného Radka Brunnera dostal další z favoritů Daniel Orálek, na stovce trojnásobný český šampion a držitel rekordu.

„Bohužel i na Dana dolehla krize a po 65 kilometrech musel ze závodu odstoupit. Do čela se tak dostal Ondřej Velička z MK Seitl Ostrava a po loňském třetím místě si letos vybojoval zlato,“ uvedl hlavní organizátor závodu Vlastimil Šroubek.

České stříbro časem 7:37:40 hodiny získal Jan Ďuk a bronz bral Marek Jirásek (7:45:10 hod.).

„V absolutním pořadí skončil druhý Němec Chtistoph Lux. Dosáhl solidní čas 7:26:27 hodiny, v závěru se dokonce přibližoval k vedoucímu Veličkovi, ale do boje o český titul nemohl stejně zasáhnout,“ vsvětloval Šroubek.

Z domácích běžců se nejvýš prosadil čtrnáctý Ivan Šarlinger z pořadajícího SC Marathon Plzeň (8:41:52,8), na 29. příčce doběhl Konstantin Wiesner (Rumning Klap, 9:57:26,9 hod.).

V kategorii žen se přes padesát kilometrů držela v čele zkušená Michaela Dimitriadu, šampionka z let 2011, 2012 a 2013, ale i ona začala zpomalovat. Vedoucí pozici poté převzala Lenka Horáková a hned při své premiéře na 100 km si maratonkyně z Brna doběhla pro mistrovský titul.

Druhá skončila Dimitriadu (8:49:39 hod.), bronz získala Markéta Gruberová z Kladna (9:37:23 hod.), když obhájkyně prvenství Tereza Gecová z Ostravy musela ze závodu už po 23,5 km kvůli bolestem odstoupit.

Dalších 75 běžců se v příjemném jarním počasí zúčastnilo vložených závodů v maratonu, půlmaratonu a běhu na 10 km.

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE

Chvála bláznovství.
3

Užijte si advent v klidu. Jděte za kulturou do Besedy

Pro chodce v bezvědomí letěl do Plas vrtulník

Kde se slavilo a kde truchlilo

Plzeň – Politici sledovali sobotní sčítání volebních hlasů společně.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Olomouc, Plzeň – Věděli, že to v Olomouci nebude lehké, ale že si odvezou tak hořkou porážku, hokejisté Škody Plzeň nečekali.

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.