Seriál běhů, organizovaný Plzeňským krajským atletickým svazem, se konal už podesáté a vedle Klatov letos zavítal ještě do Tachova, Bělé nad Radbuzou, Mochtína, Zelenova u Domažlic, Stříbra, Domažlic, na Babylon a třikrát se závodilo v Plzni.

Mladí běžci byli rozřazeni do 12 kategorií ve věkovém rozmezí dvou let.

„Celkem jedenácti závodů se zúčastnilo 1788 závodníků, což v jednotlivých závodech představovalo průměrnou účast téměř čtrnácti běžců v každé vypsané kategorii,“ uvedl jeden z organizátorů poháru Roman Sladký.

Nejsilněji byla zastoupena kategorie dívek ročníků 2010/ 2011, kterých v každém závodě startovalo průměrně skoro čtyřiadvacet.

Naopak nejmenší účast měli již tradičně dorostenci – ani ne čtyři borci v jednotlivých závodech.

„Největší počet běžců, shodně 239, se utkal při Memoriálu Josefa Machta v Tachově a Běhu Plzeňské teplárenské kolem Boleveckých rybníků,“ řekl Sladký.

Svá předchozí vítězství v poháru obhájila Kristýna Záhořová z TJ Baník Stříbro, která si nejcennější trofej vybojovala popáté v řadě!

Tereza Burlová z Přeštic zvítězila potřetí, Michal Pergler vyhrál popáté a jen o jedno vítězství méně má na kontě Jan Pergler (oba TJ Baník Stříbro). Kateřina Šebestová (AC Domažlice) vyhrála podruhé za sebou.

Co do počtu vítězství v sérii byl nejúspěšnější starší žák Michal Pergler, který si připsal maximální počet devíti prvních míst (dva výsledky z 11 se škrtaly). Osmkrát zvítězili Lukáš Kydlíček a Tereza Burlová .

V rámci poháru soupeřily i oddíly a vítězem se poprvé stal AK Škoda Plzeň, který posbíral celkem 1154 bodu. Druhé místo obsadily mladé naděje klubu Mílaři Domažlice s 1089 body.

Pořadí na dalších místech bylo: 3. TJ Sokol SG Plzeň-Petřín 768, 4. AC Domažlice 671, 5. TJ Baník Stříbro 662, 6. ŠAK při ZŠ Přeštice 632, 7. AC Falcon Rokycany 387, 8. Atletika Klatovy 217, 9. SK Kopidlo 200, 10. SKP Union Cheb 166.

Vyhlášení nejlepších atletů Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje se uskuteční na galavečeru pořádaném v Západočeském muzeu v Plzni v pátek 6. prosince 2019.

Vítězové Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje :

Kategorie 2012 a ml.: Lukáš Bílý (AK Škoda Plzeň), Simona Cihlářová (AC Domažlice)

2010/2011: Lukáš Kydlíček (ŠAK při ZŠ Přeštice), Ema Jámborová (Adrien Elixír Elite team)

2008/2009: Ondřej Špiroch (SK Kopidlo), Kristýna Záhořová (TJ Baník Stříbro)

2006/2007: Jan Škarban (AK Škoda Plzeň), Tereza Burlová (ŠAK při ZŠ Přeštice)

2004/2005: Michal Pergler (TJ Baník Stříbro), Lucie Kubecová (Mílaři Domažlice)

2002/2003: Jan Pergler (TJ Baník Stříbro), Kateřina Šebestová (AC Domažlice)