Plavkyně Petra Chocová má doma dvě zlaté medaile z mistrovství Evropy. Vrcholem její kariéry byla účast na olympiádě 2012 v Londýně. Od roku 2001 patří k absolutní české špičce, a nebýt chronických problémů s ramenem, které si vyžádaly několik operací, její medailová sbírka by bayla mnohem pestřejší. Počet českých rekordů, které ve všech věkových kategoriích překonala, se blíží stovce.

Co říkáte na projekt Sportovní ligy základních škol?
Jsem z toho nadšená a jsem ráda, že se děti do toho zapojují a sportují. Občas se pohybuji mezi mladšími dětmi a vidím, že sport mají v žebříčku zájmů na nižší úrovni. U dětí vítězí počítače a udělat kotoul nebo plavat je pro ně problém. Takže jsem strašně ráda, že se Sportovní liga základních škol koná a donutí děti odejít od počítačů.

Jak byste děti motivovala, aby se věnovaly plavání?
Díky Sportovní lize základních škol se plavání dostane do povědomí, protože děti budou v televizi a řeknou si, že budou slavné a že je někdo na obrazovce uvidí. Když jiný školák uvidí to dítě, tak bude chtít být rovněž v televizi. Veřejná publikace děti namotivuje sportovat a něco dokázat.

Kdy jste si vyzkoušela podobný dětský závod škol?
Taťka učil na plavecké škole a bral mě na závody. První takový závod jsem absolvovala už v šesti letech.

Plzeňský brankář Matúš Kozáčik.
Kozáčik: Jsem rád, že znovu stojím v brance

Jak si vede české mládežnické plavání v porovnání se světem?
Srovnání máme až od juniorů. Teď bylo mistrovství světa juniorů, kde se naši reprezentanti neztratili. Dosáhli jsme finálového umístění a Barče Seemanové utekla medaile o kousek. Jde o to, aby junioři zvládli přechod mezi dospělé. Věřím, že nástupců je dost.

Jaké máte vzpomínky na Plzeň?
Úplně první je ta na reprezentační soustředění. Mohlo mi být kolem 14 let. Volala jsem domů, že tady nebudu plavat, a oplakala jsem to. Nicméně převažují lepší vzpomínky – jezdila jsem do Plzně na Český pohár a mistrovství republiky. Bazén na Slovanech jsem si zamilovala, jeho výhodou je, že se dá přepažit a plavat 25 metrů. Pětadvacítky mám raději. V plzeňském klubu se pohybují profíci, což je vidět na organizaci závodů. Bazén na Slovanech je jedním z mých nejoblíbenějších.

Kdy jste v Plzni plavala naposledy?
Vloni na Zimním mistrovství České republiky.

Na republikovém finále Sportovní ligy ZŠ poplavete vložený závod na 100 metrů. Jak k tomu přistoupíte?
Těším se, ale zároveň se toho bojím. Protože neumím prohrávat a plavat na půl plynu a vždycky do toho dávám všechno. Měla jsem dlouhé prázdniny bez tréninků a ani jsem nezkoušela motýlka. Bez plavání si ale už nedokážu život představit.