Přestože porážka s výrazně posíleným Hradcem Králové dveře do nejvyšší soutěže zabouchla, panuje v táboře basketbalistů spokojenost.

„Cíl pro letošní ročník jsme splnili. Po celou sezonu jsme podávali stabilní výkony, a navíc, což je významné pozitivum, jsme do kádru zapracovali nadějné dorostence Davida a Fleischhanse," vypočítává předseda Lokomotivy Plzeň a kouč v jedné osobě Pavel Froněk.

„Výsledek odpovídá také našim finančním možnostem a složení kádru. Rádi bychom atakovali Kooperativu NBL, ale bohužel soutěž je mimořádně nákladná," tvrdí kouč Froněk.

Co basketbalisty čeká a nemine v následujícím období?

„V první řadě čekáme, až se dohrají ostatní soutěže – zejména baráže o extraligy celků U19 a U17. Až poté začneme připravovat trenérské obsazení a začneme řešit další možnosti," uvažuje Froněk.

Lokomotiva Plzeň se těší z velké perspektivy, už proto, že klub obhájil post sportovního centra mládeže do roku 2019. „Máme před sebou čtyři roky klidné práce. Budeme spolupracovat s dalšími oddíly, kterými jsou Klatovy, Domažlice, Tachov, Rokycany, Holýšov a Přeštice. Pokusíme se jim pomoci vychovat perspektivní basketbalisty, kteří by v budoucnu mohli přijít ať už sportovně, nebo studijně do Plzně," glosuje. „Systém funguje podobně jako fotbalová akademie – zahrnuje pyramidový systém od přípravek až po U19," vysvětluje Froněk.

V letošním ročníku se kluby poprvé o nejvyšší soutěž porvaly v následujícím formátu: nejlepší čtyři mužstva se představí na jednom bojišti, přičemž vítězové semifinálových klání jdou dál do miniturnaje o Kooperativu NBL, poražení se utkají o bronzové medaile.

„Myslím, že zavedení nového systému přineslo pozitivní změnu. Celou sezonu bylo o co hrát, což byl hlavní záměr," líčí lodivod a předseda Lokomotivy.

„Final four v Litoměřicích mělo svůj náboj, utkaly se čtyři skutečně nejlepší celky první ligy. Hodně si cením toho, že jsme dokázali odehrát soutěž s věkovým průměrem 24 let," těší Froňka perspektiva dravé štiky prvoligových vod.

Mezi stěžejní tváře Plzeňanů patřili Václav Honomichl (ročník 1992), dále výtečný dorostenec David nebo dvojice Pecka, Říha.
„Venca Honomichl zůstává v Plzni," odmítá spekulace o odchodu opory Pavel Froněk.

„Láďa Pecka uzavřel posledním zápasem kariéru hráče do 24 let, tudíž již nesmí pendlovat mezi dvěma soutěžemi. Nyní podepsal v Ústí profi smlouvu na tři roky," glosuje Froněk a děkuje Peckovi za odvedenou práci v klubu.

Poslední duel sezony s Opavou B přinesl divácky atraktivní podívanou.

„Na obou stranách hráli menší hráči, podle toho se zápas odvíjel. Hrálo se nahoru dolů, padalo mnoho trojek (10:17)," říká Pavel Froněk.

Atmosféra v litoměřické aréně jej nezklamala. „Hala má menší tribunu, ale pro úroveň první ligy je optimální," uzavírá trenér a předseda Lokomotivy Plzeň Pavel Froněk.

Martin Šiška