Na mistrovství České republiky vybojovali stříbrné medaile, když nestačili pouze na vítězný pár Jakub Bitman, Pavel Drančák z Radotína ve třech setech 24:22, 18:21, 18:21.

„Kdyby mi někdo před turnajem řekl, že si přivezeme stříbro, tak bych to určitě bral. Koneckonců je to náš dosavadní nejlepší výsledek a mám z něj velkou radost. Vzhledem k vývoji celého turnaje i samotného finálového zápasu se dá ale najít i trocha zklamání,“ přiznal Jaroslav Sobota.

Finálový zápas ve čtyřhře mužů byl ozdobou celého šampionátu. Jak se rozhodující utkání z vašeho pohledu vyvíjelo?
J. Rubáš: Velmi dobře. Po celý první set jsme vedli, ale nakonec jsme ho získali až poměrem 24:22. Ve druhém soupeři zpřesnili rozehrávku, a byli jsme to my, kdo náskok jen dotahoval a nedotáhl. Třetí set byl vyrovnaný až do stavu 17:17, koncovku ale zvládli lépe Bitman s Drančákem.

Co vám chybělo k tomu porazit obhájce prvenství?
J. Rubáš: Při tak těsném výsledku by se dalo mluvit o štěstí nebo smůle, ale myslím si, že ve prospěch soupeřů rozhodlo lepší zvládnutí rozhodujících momentů a menší počet nevynucených chyb. A právě to určuje vítěze.

Jardo, necítil jste únavu z předchozího dne? Kromě zápasů ve čtyřhře jste měl v nohách ještě dva zápasy ve smíšené čtyřhře…
J. Sobota: Já rozhodně ne, odehrál jsem standardní počet zápasů jako na jiných turnajích, zde navíc ve třech místo ve dvou dnech. Do finále už jsem nastupoval v daleko horších stavech.

Je známo, že vzhledem k pracovním aktivitám nemáte příliš času na společný trénink? Nelitujete toho teď, když jste byli zisku titulu tak blízko?
J. Rubáš: Je to naše volba. Badminton bereme jako sport v jeho původním slova smyslu, jako odreagování od pracovních povinností. Navíc si myslím, že po jiné odpovědi bych si jako podnikový právník musel začít psát dohodu o rozvázání pracovního poměru (smích).
J. Sobota: Jako výzkumný pracovník se většinu času nacházím u počítače. Badminton u mě zajišťuje rovnováhu ducha a těla, nic víc od něho nečekám a nic víc mu nedávám. A že je z toho stříbro? Jedině dobře.

Zúčastníte se šampionátu i za rok?
J. Rubáš: Loni jsme byli třetí, letos druzí. Byla by škoda, kdybychom si za rok nejeli pro zlato.
J. Sobota: Jak jsem řekl bezprostředně po finále, nejsme žádné rychlokvašky. Nezbývá než dozrát a za rok to zkusit znova.

Jaké zápasy vás čekají v nejbližších dnech?
J. Rubáš: Nyní hostujeme v Meteoru a máme našlápnuto k tomu, abychom popáté za sebou pronikli mezi nejlepší čtyři extraligové týmy a zahráli si finálový turnaj play off. V nejbližší době náš čeká třeba Austrian International ve Vídni, ale všechny diváky bychom rádi pozvali na Velkou cenu města Plzně, která se od 11. do 13. března uskuteční v hale Slavie VŠ.