Badmintonový nahrávací přístroj hned všem učaroval a jeho pondělní křest proběhl za velkého zájmu žáků této školy.

„Přezdívku ´gorila´ vymyslely děti. Že to údajně vypadá jako gorila, která plive míčky. A tento název se rychle uchytil," směje se ředitel 25. ZŠ v Plzni ve Chválenické ulici.

Takových pomocníků pro výuku badmintonu v republice příliš nenajdete. „Myslím si, že je teprve druhý. První jsme předváděli v Plzni na mistrovství České republiky dospělých, které v minulém roce pořádal Sokol Doubravka," vzpomíná Milada Nováková, předsedkyně Západočeského badmintonového svazu.

„Tehdy nám ho zapůjčili ze Sokola Dobruška, ale v té době ho ještě neuměli stoprocentně používat, byly s ním jen rámcově seznámeni. Ochotně ale přijeli a tady v Plzni to všechny nadchlo. Dali nám tedy kontakt na firmu, která tyto stroje dováží. Postupem času jsme se dozvěděli, že na tom má postavenou přípravu například reprezentace Slovenska. O to více ředitel školy Petr Pavel usiloval o tento přístroj," říká Nováková.

V tělocvičně 25. základní školy v Plzni v pondělí pokřtili badmintonový nahrávací stroj, který zde bude sloužit k tréninku mladých nadějí tohoto olympijského sportuPořízení ´gorily´ ovšem provázely potíže a vůbec nebylo jasné, jestli se ji nakonec podaří plzeňské prestižní škole získat. „Chtěli jsme ho už dříve, když ekonomická situace města Plzně nebyla tak napjatá. Ten přístroj jsme chtěli zakoupit z našich investic, ale bohužel potom zastupitelstvo vydalo zákaz a naše investice byly zmrazeny. Naštěstí se našel výborný sponzor v podobě pana doktora Petra Mráze, který nám tento stroj za necelých 82 tisíc korun zakoupil," těší ředitele 25. základní školy v Plzni Petra Pavla.

Plzeňští badmintonisté vozí pravidelně medaile z republikových šampionátů a nahrávací stroj zlepší přípravu hlavně těch nejmladších.

„Myslím si, že je to naprosto úžasná věc, která by mohla děti hlavně motivovat k další práci. Postaví se proti mašině, což zatím vůbec nepoznaly a umožňuje jim získat v úderech takový ten v uvozovkách stereotyp. Pokud máte dostatečný počet míčků standardní kvality, tak ty nahrávky jsou relativně přesné," všimla si Milada Nováková.

„Je to vynikající pomocník. Trenér si nastaví určitou nahrávku, může si to zastavovat pomocí dálkového ovládání, může hráče opravovat a cíleně směrovat k tomu, jak by ten jednotlivý úder měli odehrát," dodává Petr Pavel.

Ale ´gorila´ nebude sloužit pouze dětem ze sportovních tříd 25. ZŠ. „Bude k dispozici také dětem zájmových kroužků badmintonu a večer bude sloužit Sokolu Doubravka, který sem chodí trénovat a stará se o naše děti," potvrdil ředitel školy Petr Pavel.