Znamenalo to jednak první českou medaili na mistrovství světa v Budapešti. Ta je navíc velice nečekaná. Češi běželi ve stejné sestavě jako v rozběhu - Matěj Krsek, Tereza Petržilková, Patrik Šorm, Lada Vondrová. Zaběhli čas 3:11,98, což je nový český rekord a hlavně přinesl skvělý bronz. Od titulu Zuzany Hejnové na 400 metrů překážek v Pekingu se jedná po osmi letech o první českou běžeckou medaili na MS.

Zklamání koulaře. Tomáš Staněk vypadl v kvalifikaci.
Staněk do finále neprošel. Kvůli dešti posunutou kvalifikaci jsem nezvládl, říká

Jak se zrodila? České kvarteto si nejdřív domnívalo, že na něj zbyly brambory. Jenže favorizovaní Nizozemci nedoběhli. Vedoucí finišmanka Femke Bolová totiž těsně před cílem zakopla a kolík ji vyletěl z ruky. Zlato tak získali Američané ve světovém rekordu 3:08,80, druzí doběhli Britové a bronzová radost patří české výpravě.

Finišmanka Vondrová sice v konci viděla pád Bolové, ale netušila, že si běží pro třetí místo. „Myslela jsem hlavně na to, abych ji oběhla, nenarazila do ní a rvala jsem to, co to šlo až do cíle,“ popsala závěr závodu. „Teprve chvíli po závodě nám jedna německá čtvrtkařka řekla, že máme bronz. Koukali jsme na sebe, ale pak jsme tomu začali věřit. Radovali jsme se i ze čtvrté příčky, ale tohle je trošku lepšíííí,“ vykřikla velice hlasitě.

Krásný čistý průplav

Tereza Petržilková vyprávěla po dopoledním rozběhu, že byl samá strkanice. „Finále bylo v tomto ohledu mnohem lepší. Řekla bych, že to byl krásný čistý průplav,“ smála se. „Seběh i předávka proběhly hladce a bez kontaktů, takže super. Cítila jsem lépe než dopoledne, byla jsem uvolněnější. Přece jen rozběh trochu rozcvičovací, teď to bylo rychlejší.“

Matěj Krsek se zalykal štěstím. „Přijeli jsme sem s jinými cíli, takže tohle je prostě boží. Tohle je něco mimořádného. Běželo se mi dobře, na dráze jsem nechal úplně všechno. Jsem maximálně spokojený,“ vykládal kladenský atlet, který štafetu rozbíhal a předával na čtvrtém místě. Češi ostatně běželi čtvrtí celý závod.

Mistrovství světa v atletice 2023 v Budapešti.
Proč se daří sportu v zemi čardáše? Vláda skrz něj vyhrává u voličů

Patrik Šorm se v zimě potýkal se zdravotními problémy, ale stačil se vrátit a dostat do formy, aby smíšené štafetě pomohl. „Lidé kolem mi před pár měsíci říkali, že jsem skončil. Tohle je sen. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že budu mít bronz z mistrovství světa, určitě bych mu nevěřil. Co víc si přát,“ rozplýval se.

Kromě Šorma čekají ostatní z kvarteta v neděli rozběhy v sólo závodech. „Takhle to na nás ušili organizátoři, kteří naplánovali hladké čtvrtky hned po mixu. Za to bych jim chtěla poděkovat… Teďka jsme ale nabití pozitivní energií, jsme v eufórii, takže nám to třeba trochu pomůže zdolat únavu. Baterky máme nabité,“ usmívala se Petržílková.

„Dokázali jsme něco velkého, teď si to chceme užít a jestli bude dost sil, to budu řešit až v neděli dopoledne,“ dodal Krsek.