V základní části soutěže, která má pouze dvě kola (druhé se koná 12. června v Kolíně) se představí osm nejlepších družstev mužů i žen. V Plzni se tak představí i řada reprezentantů, které sem kromě boje o extraligové body přitáhne šance splnit limity pro účast na mistrovství Evropy a olympijské hry v Riu.

Do zahajovacího podniku nejvyšší domácí soutěže zasáhne i dámský celek pořádající Škody Plzeň, který se bude snažit vylepšit loňské sedmé místo.

Největší oporou týmu by měly být stejně jako loni dvě ukrajinské atletky. Julia Jirsová vyniká ve skoku dalekém a trojskoku, Olena Kolesnyšenková by měla sbírat body zase ve sprinterských a překážkových disciplínách.

„Z Ostrova k nám přestoupila Anna Zekuciová, která v družstvu už hostovala. Posilami by měly být i Hana Svitáková z České Lípy, Veronika Matulková z TJ Baník Stříbro, sušická kladivářka Kateřina Skypalová a Denisa Benešová ze Sokola SG Plzeň-Petřín. Družstvo doplní i Lucie Odvárková a Venuše Žitná z AK Bílina. Jinak budou v týmu převážně mladé atletky," uvedla vedoucí družstva Adriana Ujkanovičová.

Zároveň šéftrenérka klubu bude na úvod extraligy postrádat ale kladivářku Lenku Valešovou, loni stříbrnou medailistku z mistrovství ČR, která očekává přírůstek do rodiny. Dále kvůli zranění Terezu Semeckou hostující z Dukly Praha a půlkařku Kláru Kovaříkovou (absolvuje přijímací zkoušky na FTVS).

Slavnostní zahájení extraligy na stadionu ve Skvrňanech proběhne v půl dvanácté a závodit se bude zhruba do 18 hodin. Z bezpečnostních důvodů došlo ke změně časového pořadu některých disiplín. Vstup se neplatí.

Účastníci extraligy družstev – muži: Dukla Praha, Olymp Praha, Slavia Praha, Kladno, Pardubice, Univerzita Brno, Olomouc, Vítkovice. Ženy: Škoda Plzeň, Kolín, Olymp Praha, USK Praha, TEPO Kladno, Nové Město nad Metují, Olymp Brno, Vítkovice.