Dosavadní podoba závodů trvala šest i více hodin a to byl jen málokterý fanoušek atletiky ochoten sledovat. Také pro samotné atlety bylo mnohdy úmorné čekat řadu hodin na svoji disciplínu a rovněž televizní přenos atletiky si vyžaduje podstatné zkrácení programu závodů.

„Současnému modelu extraligy se bude podobat pouze první kolo, tam se stejně jako v minulosti střetnou všechny kluby v přímém utkání a v plném rozsahu disciplín. Dojde jen ke změně v bodování. U mužů bude bodováno pouze třicet a u žen pětadvacet nejlepších výkonů podle maďarských bodovacích tabulek. Podobně se bodují také víceboje,“ upřesnil trenér AK Škoda Plzeň Jiří Henžlík.

Další změny se týkají také počtu zástupců jednotlivých družstev. „V každém týmu může startovat maximálně čtyřiadvacet závodníků či závodnic. Povoleno bude šest hostujících, z nichž maximálně dva mohou být cizinci. Každý ze závodníků bude navíc moci absolvovat pouze dva individuální starty,“ prozradil další novinky Henžlík.

Duhým extraligovým kolem bude od příští sezony mistrovství České republiky mužů a žen na dráze. „Do extraligového utkání se bude započítávat nejlepších patnáct výkonů u mužů a dvanáct u žen. I zde bude možno započítávat výkony hostujících atletů a atletek, ale bez cizinců, ti se mistrovství ČR nezúčastní,“ doplnil Henžlík.

Do posledního třetího kola se budou započítávat výkony, kterých závodníci dosáhnou na vybraných osmi českých mítincích. Na každém z nich bude pořádáno minimálně dvanáct individuálních disciplín, a to vždy nejméně pět pro muže i ženy. Každá disciplína navíc musí být v daném ročníku zařazena alespoň dvakrát. Pořadí ve třetím kole bude stanoveno na základě vyhodnocení všech mítinků a hodnocení jednotlivých družstev bude stejné jako v prvním kole, tedy třicet mužských a pětadvacet ženských nejlepších výkonů,“ pokračuje ve výčtu změn Jiří Henžlík.

Každé ze tří kol bude odděleně vyhodnoceno a poté se sečtou všechny dosažené body podle maďarských tabulek. Družstvo s nejvyšším počtem bodů se potom stane vítězem extraligy.

Prvních sedm družstev postoupí na mistrovství České republiky družstev, týmy na osmém a devátém místě se zúčastní prolínací soutěže. Poslední desátý tým sestoupí přímo do první ligy.

„Ostatní soutěže družstev zatím zůstanou v současné podobě. Po dvou letech se tento nový systém extraligy vyhodnotí a na základě výsledku hodnocení bude stanoven další postup v konání atletických soutěží družstev,“ prozradil Jiří Henžlík.