Být do pátého místa by bylo super, plánovala před mistrovstvím Evropy ve středním triatlonu Eva Potůčková. Na šampionátu v italském Rimini na tratích 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů cyklistiky a 21 kilometrů běhu skončila šestá. I tak je zkušená reprezentantka spokojená.

Na závodní scénu se totiž Potůčková vrátila po mateřské pauze a loni se blýskla pátým místem na mistrovství světa. Obnovenou premiéru na vrcholné evropské akci však zažila až nyní.

„Předtím jsem byla na Evropě nejlíp čtvrtá, jinak jsem končila pátá, šestá. Takže jsem zpátky na svém," usmívala se členka Hisport Teamu.

Souboj o evropské tituly v okolí středomořského letoviska navíc provázela nepřízeň počasí, vítr a déšť.

„Při plavání jsem už zažila leccos, ale tak obrovské vlny ještě ne. Před startem se vítr naštěstí trochu zklidnil, ale stejně to s námi házelo nahoru dolů," vyprávěla sedmatřicetiletá Plzeňanka.

Z rozbouřeného moře vylézala skvělá plavkyně v čele, ale spolu s dalšími třemi soupeřkami. „To bylo překvapení, ve vodě jsem zahlédla stěží jednu," podotkla Potůčková.

V úvodu cyklistické části 
v kopcích u Rimini se na čele střídala s nakonec třetí Vanessou Rawovou.

„Ve stoupáních mi sice Britka ujížděla, ale ve sjezdech na mokrých silnicích už zase v lijáku jsem se asi méně bála a zase jsem ji dostihla," konstatovala Potůčková.

Zhruba po třiceti kilometrech se na vedoucí duo dotáhla Kaisa Lehtonenová z Finska. „Jen se kolem nás prohnala," uvedla Češka.

Finka ovládla závod suverénně. Před domácí Dossenovou na druhém místě zvítězila Lehtonenová o víc než pět minut a deset minut získala na bronzovou Rawovou.

Potůčková už osamocena bojovala o čtvrté páté místo, ale při sesedání z kola v depu chybovala. Přilbu neodložila na patřičné místo a za to ji stihla půlminutová penalizace. Přitom od čtvrtého místa ji v cíli dělilo necelých třicet vteřin. A jen devět vteřin ztratila na pátou v pořadí.

„V trestném boxu jsem zastavila hned a dala jsem tak šanci Italce Doganové, aby se přiblížila. Sice jsem jinou Italku předběhla, ale potom se kolem mě mihla právě Doganová," uvedla Potůčková. 
„I šesté místo je ale fajn. Řada favoritek, jako třeba Maďarka Csomorová nebo Švýcarka Brändliová, závod vůbec nedokončila," připomněla.

Další vrchol sezony by pro dětmi i prací zaměstnanou Potůčkovou měl přijít v půlce září, kdy se ve Weymouthu
u Londýna koná mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu.

V Rimini bojovalo v elitní kategorii kromě patnácti žen i 37 mužů a králem starého kontinentu se stal Filip Ospalý. Pro devětatřicetiletého českého reprezentanta to byl třetí evropský titul v kariéře. Zlato ze středních tratích přidal k nejcennějším kovům v olympijském triatlonu (2001) a v duatlonu (2006).

Jan Wassermann