Ve sbírce má olympijský bronz a je dvojnásobnou mistryní světa. Špičková česká atletka Zuzana Hejnová chce nasbírané zkušenosti předávat dál. Její sportovní akademie HESU mimo jiné zahrnuje elitní tým pěti talentovaných atletů v dorosteneckém a juniorském věku a několik trenérů. Vybraným atletům se dostává materiální a tréninkové podpory.

V pětičlenném týmu jsou tři sportovci z Plzeňského kraje. Běžec Jakub Davidík ze Stříbra a diskaři Jakub a Michal Forejtovi z AK Škoda Plzeň. Sedmnáctiletá dvojčata rozšířila elitní tým HESU minulý týden. „Na kluky jsme dostali tip od šéftrenérky akademie HESU Dany Jandové s tím, že jsou šikovní a talentovaní. Znám se s jejich trenérkou paní Plašilovou, kterou jsme kontaktovali,“ popsal začátky spolupráce s bratry Forejtovými ředitel Sportovní akademie Zuzany Hejnové Jan Žalud.

Finální dohoda se doladila na nedávném soustředění v Nymburce. „Akademie HESU tam měla kemp a Michal s Jakubem tam nezávisle na nás měli soustředění. V Nymburce jsme se domluvili, všechno se rozhodlo tam,“ vysvětlil Žalud.

Jakub na loňském mistrovství světa do 18 let skončil šestý, Michal je několikanásobným mistrem ČR. „Jsme rádi, že je můžeme podporovat v jejich skvěle rozjeté kariéře a v jejich nemalých cílech,“ píše se na webu akademie HESU.

Michal (vlevo) a Jakub Forejtovi před loňským světovým šampionátem do 18 let.
Pomoc od Zuzky je pro nás pocta, shodují se Jakub a Michal Forejtovi

Jak konkrétně vypadá podpora? Diskaři už absolvovali trénink se sportovní psycholožkou a dostali speciální sportovní obuv. „Budeme dále pokračovat ve službách, které budou potřebovat. Je pro ně připraveno i další materiální vybavení. Budou moci využívat servis, jako jsou poradenství na výživu, sportovní psychologie nebo fyzioterapie,“ vyjmenoval Žalud.

Jiný Západočech Jakub Davidík je členem elitního týmu zhruba jeden rok. Český žákovský rekordman na trati 800 metrů bude na letošních závodech extraligy družstev mužů z Baníku Stříbro hostovat v AK Škoda Plzeň. „K Jakubovi jsme se dostali přirozenou cestou. To znamená, že někdo se o naší akademii dozví nebo si trenéři o ní povědí. Nadějní sportovci mají sami zájem do našeho projektu vstupovat. Talenty máme v týmu i proto, abychom jim nejen zajistili podporu, ale také klid od tlaku manažerů, motivaci a přidanou hodnotu Zuzky a akademie,“ uvedl Žalud.

Akademie HESU pořádá i kempy pro děti a dospělé. „Pro ně jsou mládežníci jako Michal a Jakub Forejtovi nebo Jakub Davidík motivací a věkově k nim mají blíže než k Zuzce,“ tvrdil Žalud.

Pětičlenný elitní tým talentovaných atletů se podle ředitele zatím nebude rozšiřovat. „Více sportovců bychom neufinancovali. Peníze si sháníme sami. Museli bychom získat dalšího partnera a finanční zdroje, abychom tuto aktivitu mohli rozšiřovat,“ konstatoval ředitel Jan Žalud.

Útočníci Litic Reinhard Nicklas a Adam Uhlíř (v modrožlutých dresech zleva) zajistili svými góly výhru A týmu Litic  2:0 v derby s městským rivalem z Bolevce.
Oba týmy Litic postupují do finále