V prvním roce se do akademie, kterou rozjíždí manažer Luboš Koželuh, zapojí 46 nadějí ze třinácti sportovních odvětví.

„V kraji funguje fotbalová i hokejová akademie, a těší mě, jakých výsledků dosahují. Podobné cíle si klade také Akademie individuálních sportů,“ řekl při představení projektu Luboš Koželuh.

Hlavním cílem je zajistit vybraným sportovcům tréninkovou nadstavbu týkající se regenerace, výživy nebo služeb odborných lékařů a psychologů. „Jsou talentovaní, pracovití, dobře vedení a už nyní patří mezi nejlepší ve svém sportu. My jim k tomu nabídneme podporu, s níž budou mít šanci své výkony ještě zlepšit,“ uvedl šéf nové akademie.

„Kondičního trenéra nemá zhruba polovina oslovených sportovců a jen třicet procent z nich chodí pravidelně na masáž. Přitom jde o důležitou složku tréninkového procesu,“ naznačil Koželuh jeden z důvodů vzniku akademie.

S čímž souhlasil i Jan Řehula. „Ti mladí stíhají školu, k tomu náročný trénink, což je pro jejich tělo obrovský zápřah. A pokud chtějí něčeho dosáhnout, tak se bez kvalitní regenerace, výživy a vůbec nastavení určitého systému neobejdou,“ podotkl Řehula. „Úspěch není jen o chtění sportovce, ale i podpoře, která se mu dostává,“ zdůraznil.

Jako trenér a v Plzni také šéf triatlonové akademie vznik projektu vítá. „Může nás to zase posunout dál. Do sportu jde u nás obecně málo peněz, a je proto třeba ocenit podporu Plzeňského kraje,“ uvedl Řehula, který v AIS zastupuje triatlon.

Díky vkladu Plzeňského kraje bude akademie v prvním roce činnosti hospodařit s rozpočtem tří milionů korun.

Tomáš Hořava
Hořava: V naší situaci nemůžeme podcenit nikoho

Vedle triatlonu byla mezi vybrané sporty zařazena třeba atletika, plavání, sportovní střelba, lyžování, golf, judo, tenis nebo badminton. „Původně jsme chtěli sporty z olympijského programu, ale zároveň takové, která mají v kraji svou tradici a jsou tu úspěšné. Podle toho nám pak vyplynulo těch třináct odvětví,“ vysvětloval trenér akademie Roman Čech.

Do AIS se hlásilo na osmdesát zájemců. „Vzhledem k možnostem jsme přijali šestačtyřicet z nich. Vybírali jsme podle výsledků, ale i příslušnosti k Plzeňskému kraji,“ podotkl Čech.

Do výběru prošla třeba plavkyně Kristýna Štemberová, účastnice seniorského mistrovství světa. Dále atletka Kateřina Skypalová, česká královna v hodu kladivem a mistryně Evropy v kategorii dorostu a juniorek. Nebo nejlepší český badmintonista Jan Louda.

Všichni jsou studenty Sportovního gymnázia v Plzni.

„Jsme ve spojení s fotbalovou, hokejovou nebo triatlonovou akademií a teď na to navážeme spoluprací s AIS,“ prohlásil Lukáš Lintimer, hlavní trenér sportovního gymnázia.

Petr Vojan.
Předváděli jsme atraktivní hokej a soupeře přehrávali, říká trenér Vojan