Zatímco překážkářka Tereza Jonášová jede už na třetí velkou mezinárodní akci (startovala na MS a ME juniorů), výškař Josef Adámek bude mít na mezinárodním šampionátu premiéru.

Vítěz letošního mistrovství ČR do 22 let proto sondoval u zkušenějších atletů. „Bavil jsem se s Kačkou Skypalovou, která vyhrála mistrovství Evropy juniorů. Takže tuším, co od toho čekat. Doufám, že to, co jsem se dozvěděl, alespoň z poloviny naplní moje očekávání,“ řekl Adámek.

Jonášová se cítí psychicky odolnější než na juniorských šampionátech. V Grossetu roku 2017 skončila sedmnáctá, o rok dříve pětadvacátá na mistrovství světa. „Do Grosseta jsem odjížděla z prvního místa v českých tabulkách. V Gävle budu jako třetí překážkářka, takže na mě nebude takový tlak,“ srovnávala Tereza Jonášová.

Podle běžkyně na trati 400 metrů překážek je reálné probojovat se do semifinále evropského šampionátu i překonat osobní rekord. „Teď jsem moc nezávodila, ale na tréninku to vypadá dobře. Myslím si, že forma tam je,“ uvedla atletka.

Josef Adámek si brousí zuby na postup do dvanáctičlenného finále. „Závodit bude asi 28 výškařů. Podle startovní listiny se pohybuji kolem finálových pozic. Finále je určitě reálné a do Švédska nejedu s tím, že budu poslední nebo předposlední. Chtěl bych skočit okolo 215 centimetrů. Cokoliv nad by byla nadstavba a finále by byla bomba,“ hlásil.

Povzbuzením je vítězství na republikovém mistrovství. „Před ním jsem se potýkal s technickými nedostatky, ale na republice už to vyšlo. 211 centimetrů sice není úplně to, co bych si představoval, ale je to slušný výkon a znamení, že jdu správným směrem a že bych v Gävle mohl něco pořádného předvést,“ doufá Josef Adámek.