více >>
ZMĚNIT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 25. 01. 2017 v 10:15

Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji

Prezident České republiky Miloš Zeman přijel v pořadí již na čtvrtou návštěvu Plzeňského kraje. V úterý se setkal s hejtmanem, navštívil Škodu JS a Třemošnou. Dnes, druhý den návštěvy, zamíří hlava státu do Plané a Konstantinových Lázní

 
10:15

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájí druhý den návštěvy Plzeňského kraje v 10:45 v Plané na Tachovsku, kde zamíří do zdejšího dětského domova. 

Jiří Kotschy, ředitel Dětského domova Planá, se v prostředí dětských domovů pohybuje už od roku 1995 a ještě nezaznamenal, že by některý z prezidentů navštívil jakýkoliv dětský domov. Miloš Zeman je prvním prezidentem, se kterým se setká osobně a jeho iniciativy si váží. Program bude dán protokolem, ale dojde i na neformální setkání a povídání s dětmi.

10:31

Prezidenta Miloše Zemana bude v dětském domově prý nejvíce zajímat skupina matek s nezletilými dětmi. "Děti ve středu nejdou kvůli návštěvě prezidenta do školy a jako překvapení je přichystán dárek, ten je zatím tajný. Připravila jej studentka užitného umění a grafického designu, jinak obyvatelka domova," prozradil ředitel domova Jiří Kotschy.

10:45

Dětské i dospělé osazenstvo Dětského domova Čtyřlístek v Plané se těší na prezidentskou návštěvu. Miloš Zeman s chotí a doprovodem přijede k zadnímu vchodu a z automobilu vystoupí rovnou ke dveřím od panoramatického výtahu. Tím vyjede do dalšího patra, aby si prohlédl zařízení domova a popovídal si s jeho obyvateli.

11:07

V dětském domově se prezident nesetká pouze s dětmi, sjedou se zde s ním i zástupci dětských domovů z celého kraje. S hlavou státu budou jednat bez přítomnosti veřejnosti či tisku.

11:18

V Plané Miloš Zeman po jednání se zástupci dětských domovů navštíví radnici, kde je v plánu setkání se zastupiteli v zasedací síni a následně dojde i na setkání s občany města před radnicí. "Nejvíce práce byly s přípravou pódia a prostranství, kde se setkání s občany uskuteční," uvedla starostka Plané Martina Němečková. "Od pondělí pracujeme na tom, abychom prostor vyklidili od největších hromad sněhu, samozřejmě, že se ale všechen sníh odstranit nedá," dodala.

11:31

"Panebože, tady je ale novinářů. Víc než dětí. Ale novináři jsou vlastně také děti," byla první slova, která s úsměvem a nadsázkou pronesl Miloš Zeman při vstupu do plánského dětského domova.

Prezident věnoval dětskému domovu obrovského plyšového slona, o kterém řekl, že se jmenuje Bimbo. Na oplátku dostal od dětí řadu drobných dárků a jako hlavní dar obraz od sedmnáctileté obyvatelky domova, jinak studentky grafické školy. Na obrazu je portrét Miloše Zemana, který prezident s úsměvem okomentoval takto: "Je to taková kombinace mezi mnou a Václavem Klausem." A k nemalé radosti hlavy státu mu přinesla kuchařka čerstvé buchty. "Jsou tvarohové, nebo makové?" zeptal se prezident. Odpovědí bylo, že makové. "Tak to je dobře. Já když někde dostanu tvarohové, tak se musím tvářit, že mám radost, ale tu skutečnou upřímnou radost mám z makových, protože ty mám moc rád."

7482722
11:54

Prezidentská návštěva v Plané omezuje dopravu. Je uzavřená část náměstí od pošty ke kašně, parkoviště je ale přístupné, i když jen z jednoho směru. Také na radnici je omezen provoz, v době od 11 do 14 hodin je pro veřejnost uzavřena.

"Jsme jedno z mála měst nad pět tisíc obyvatel v Plzeňském kraji, které pan prezident dosud nenavštívil. Jeho návštěvy si proto velice vážíme, jinak je to pro mne práce jako každá jiná," uvedla starostka. Ta je připravena poukázat, bude-li na to prostor a bude-li se prezident ptát, na problémy zejména malých obcí a vesnic, na složitější a horší dopravní dostupnost, na legislativu…

12:27

Na náměstí v Plané je těsně před zahájením setkání prezidenta republiky s občany přibližně 200 až 300 lidí. Jsou tady školní děti, zástupci mladší, střední i té nejstarší generace. Příznivci prezidenta přinesli s sebou také transparent s nápisem "Vítáme pana prezidenta".

13:12

Na náměstí v Plané se při setkání s prezidentem sešlo nakonec 500 lidí. Jedna z otázek, na kterou Miloš Zeman odpovídal, se týkala soudnictví aktuálního soudního případu, kdy opilý řidič na Tachovsku srazil cyklistu, který zemřel. Tento týden dostal řidič šest let nepodmíněně. "Šest let je málo, když si uvědomíme, že po polovině trestu si může odsouzený požádat o propuštění. Takže de facto dostal tři roky a to je zoufale málo za to, že ujede od nehody se smrtelným zraněním," odpověděl na otázku prezident. Vyjádřil se také k novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Je to chlap, který má, jak se říká, koule. Protože dokázal vyhrát nad médii, která byla zpočátku proti němu. A dokázat vyhrát proti médiím je velmi složité," uvedl prezident.

13:16

Další zastávkou prezidenta Miloše Zemana budou Konstantinovy Lázně. Zde zamíří nejprve do hotelu Jitřenka, kde bude obědvat ve společnosti především starostů okolních měst a obcí.

14:02

Pozdějšího prezidentského oběda v hotelu Jitřenka se zúčastní na třicet lidí. I když v hotelu už poobědvala či povečeřela řada známých osobností, je to první prezidentská návštěva v tomto rodinném hotelu, jehož majitelé se mimo jiné mohou pochlubit nedávno uděleným titulem Živnostník roku. "Pan prezident preferuje klasickou českou kuchyni a v tomto duchu je také připraveno dnešní menu. Tradiční staročeská bramborová polévka, svíčková na smetaně s brusinkami a kynutým knedlíkem a jako dezert jablečný štrúdl. K tomu sekt ze Starého Plzence a plzeňské pivo," řekl Deníku majitel hotelu Marek Bocan s tím, že štrúdl je vlastní receptury a vyhrál v roce 2016 soutěž o nejchutnější štrúdl na Slavnostech jablek na hradě Krasíkov.

14:28

První dáma Ivana Zemanová dnes v doprovodu manželky hejtmana Plzeňského kraje Gabriely Bernardové zavítala také do Muzea na demarkační čáře v Rokycanech. Obě ženy zde provázel zakladatel a nynější ředitel areálu František Koch. Prezidentovu choť zaujala především expozice Nikdo nemá právo zapomenout, mapující období od vzniku Československa až po květen 1945. „Vrátím se a svezete mne v tanku," loučila se paní Ivana s unikátním zařízením. Před odjezdem pozvala ještě Kocha k prohlídce Pražského hradu.

14:42

Pro starostu Konstantinových Lázní Karla Týzla není dnešní prezidentská návštěva první v jeho úřadě. Už před několika lety lázeňskou obec navštívil tehdejší prezident Václav Klaus. A se současným prezidentem starosta hovořil před necelými dvěma týdny na Pražském hradě při setkání obcí oceněných titulem Vesnice roku 2016. "Pan prezident při tomto setkání návštěvu Konstantinových Lázní zmínil v závěru a použil ji, jak sám říká, jako šrapnel, kdy se všichni obávají, co řekne závěrem. Tentokrát připomněl onu známou skutečnost, že v naší obci přišel kdysi o panictví a projevil přání se do objektu, kde se toto přihodilo, znovu podívat. Shodou okolností se jedná o hotel, ve kterém se koná prezidentský oběd," prozradil starosta.

15:50

Prezident Miloš Zeman se po obědě v hotelu Jitřenka přesunul do Kulturního domu v Konstantinových Lázních. Zde nyní probíhá debata s představiteli obce za zavřenými dveřmi, tedy bez přítomnosti tisku. Od 16 hodin bude následovat beseda s občany obce.

16:24

Miloš Zeman právě beseduje s občany Konstantinových Lázní.

17:05

Na setkání s prezidentem do kulturního domu v Konstantinových Lázních přišlo zhruba 150 lidí. Na přetřes přišla samozřejmě známá záležitost, kterou před časem prezident odtajnil – že v hotelu Jitřenka přišel před 55 lety o panictví. Zpočátku v metaforách na tuto událost prezident zavzpomínal, v závěru uvedl, že dlouho přemýšlel, jestli by chtěl dotyčnou ženu znovu vidět, ale řekl si, že si chce uchovat především vzpomínky. Všeobecné dojetí pak vyvolal květinový dar, který starosta Karel Týzl prezidentovy předal se slovy: "Zde je pozornost od jedné dámy, která si na vás po 55 letech vzpomíná."

17:15

Prezident Miloš Zeman poblahopřál obyvatelům Konstantinových Lázních k titulu Vesnice roku Plzeňského kraje. Hovořil rovněž o vylidňování vesnic – na podnět jednoho z tazatelů – že vylidňování je především vinou špatných starostů. "Jako příklad vám mohu uvést dvě obce ze středních Čech, které jsou dvanáct kilometrů od sebe. V jedné to vypadá jako ve Švýcarsku, ve druhé jako na Ukrajině. A přitom struktura obyvatel, kteří ve vesnici žijí, je podobná. Ale v jedné je dobrý starosta, ve druhé špatný," uvedl prezident.

17:32

I v Konstantinových Lázních dostal prezident Miloš Zeman dary. Obdržel zde sochu Šviháka lázeňského ve zmenšené keramické podobě, pamětní list, lázeňský likér a také láhev zdejšího Prusíkova pramene.

17:35

Miloš Zeman se nejprve zapsal do pamětní knihy obce a po podpisu nezapomněl do mikrofonu připomenout, že pero, s nímž se podepisuje, vždycky poctivě vrací, což vyvolalo všeobecné veselí. Prezident republiky dostal v Konstantinových Lázních keramickou zmenšeninu sochy Švihák lázeňský, pamětní list, láhev lázeňského likéru a směs bylinkového čaje. Obci dekoroval prapor a poznamenal, že je mu sympatický znak obce se lvem, který pevně stojí na všech čtyřech nohou.

17:50

Návštěvou Konstantinových Lázní dnešní program prezidenta v Plzeňském kraji skončil. Děkujeme vám, že jste sledovali program prezidentského páru v on-line reportáži Deníku.

Ve čtvrtek prezident Miloš Zeman navštíví Domažlice, kde se setká s žáky zdejších středních škol a poté se přesune do Kdyně.