Dalo by se o nich říct, že jsou živou a chodící optickou iluzí. Díky tomu, že tato zvířata lze nalézt ve většině zoologických zahrad v republice, velká část lidí je viděla nejen v televizi, ale i naživo. Přesto však zebry vyvolávají jeden velký otazník. Konkrétně jde o jejich barvu. Chovatelé a animátoři ze zoo mohou potvrdit, že návštěvníci zahrad se na ni ptají opravdu často. I proto Deník ve třetím díle seriálu 100 otázek a odpovědí rozlouskne záhadu, jestli jsou tedy zebry černé s bílými pruhy, nebo bílé s černými pruhy.

Zdroj: DeníkTaké vás trápí nějaká otázka, na kterou jste vždy chtěli znát odpověď? Pošlete nám je na adresu 100otazek@denik.cz.

O zebří stádo se starají i chovatelé v brněnské zoo. „Většina úřadů a odborníků popisuje zebry jako černé s bílými pruhy," vysvětluje mluvčí Zoo Brno Monika Brindzáková.

Na zebrách zkrátka černá barva převažuje. „Většina zeber má pod srstí tmavou kůži. Ovšem pruhy se neskládají z bílé srsti s mezerami mezi nimi. Na kůži mají zebry černé i bílé chlupy. Celá srst roste z folikulů, které obsahují buňky melanocytů vytvářející pigment. A v bílé srsti jsou tyto melanocyty deaktivovány. To znamená, že černá je výchozí barva srsti," nabízí obsáhlejší vysvětlení Brindzáková.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
Proč nás v nemocnici budí tak brzy? Je to nutné?

Mimochodem, přesto že srst zeber vzbuzuje velký zájem, nejsou jedinými zvířaty, barevnost jejichž těla je opravdu zajímavá. Stejně jako zebry má tmavou kůži například i lední medvěd. A tak kdybychom toto zvíře, proslulé svou bílou srstí, oholili, zjistili bychom, že bílý medvěd nemusí vždy být bílým medvědem.