Co je to busking?
Termínem busking je označováno jakékoli pouliční vystupování (hudební, artistické, divadelní). Je spojené s odměnou, kterou umělci neboli buskeři dostávají od kolemjdoucích. Pouličním uměním začínala Edith Piaf nebo Janis Joplin, v Čechách na ulici hrávala zpěvačka Radůza.
Muzikanti oslňující zpěvem, hrou na kytaru, šikovní žongléři nebo amatérští divadelníci. Ti všichni budou možná již brzy k vidění v historické části Plzně, kde budou moci svým uměním oslovovat a bavit kolemjdoucí.
Zastupitelé města totiž schválili novelu vyhlášky, která má právě pouličním uměním, takzvaným buskingem, přispět k potírání žebrání, jež je ve městě zakázané. Plzeň se tak přidá k Praze, Brnu nebo Českým Budějovicím, kde má pouliční umění své pevné místo.
Proti žebrání
„Žebrání jako způsob jednání a chování zůstává v rámci novely zakázáno v původní podobě, včetně vymezených území, k nimž se zákaz vztahuje. Co se týká provozování veřejné umělecké produkce, chceme ji tímto umožnit, ale za splnění několika podmínek ze strany protagonistů," řekl k pozměněné vyhlášce první náměstek primátora Martin Baxa. Cílem novely je podle něj jasnější popis a vysvětlení buskingu a odlišení tohoto fenoménu od žebrání. Novela má též vést k usnadnění práce městské a státní policie při postihování žebrání.
Umění s pravidly
Prostranství, kde je busking nyní povolen či tolerován, zahrnuje celý sadový okruh v centru města. Na umělce tak bude možno narazit například ve Smetanových sadech či v klidnější Mlýnské strouze. „Jsou to prostranství s velkým pohybem občanů i návštěvníků města, kde je zároveň dostatek prostoru jak pro pohyb osob, tak i pro spočinutí a oddych, stejně jako dostatek zeleně a další infrastruktury pro trávení volného času," uvedla k lokalitám Květuše Sokolová z magistrátního odboru kultury.