Tento týden je to už podruhé, co porucha na kabelu, jímž se dálkově automaticky ovládá celá trať, provoz zastavila. Poškození kabelu mají nyní na svědomí pravděpodobně zloději, kteří u dráhy kradou kabely. "Na odstranění závady se pracuje, do práce se museli tento týden už podruhé vrátit do stanic výpravčí, kteří dopravu řídí postaru," řekl dnes mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Zhruba od 04:00 hodin se pracovalo na odstranění poruchy na trati mezi zastávkami Plzeň - Křimice a Lipová u Chebu. Podle webu Českých drah se porucha dotklai téměř dvacítky spojů, včetně několika rychlíků. Výpravčí začali provozi řídit před osmou a po 13. hodině bylo vše v pořádku.

Dopravu na trati zastavila a na několik hodin omezila porucha optického kabelu už v pondělí. Tehdy se kvůli poruše napájecího kabelu v kabelové šachtě v Plzni na Jižním Předměstí přepálil optický kabel. Jeho prostřednictvím je trať až do Chebu ovládána z dálkového pracoviště řízení provozu.

Dnes se optický kabel porušil zřejmě při pokusu o krádež dalších kabelů. Znamená to například, že nefunguje automatické ovládání železničních přejezdů nebo návěstidla na trati. Do služby se proto na stanice po trati dočasně vracejí výpravčí, kteří budou provoz řídit postaru a vlaky si předávat ze stanice do stanice. "To je Achillova pata dálkového řízení všude na světě. Je to v podstatě bezchybný a spolehlivý systém, automatizovaný pomocí počítačů, vylučuje to chybu lidského faktoru. Pokud dojde k nějaké takové závadě, jsou nastavené různé postupy a předpisy," řekl v pondělí o automatickém dálkovém řízení provozu Halla.