K běžné kontrole zastavila v pondělí večer hlídka policie čtyřiatřicetiletého řidiče Škody Super na silnici u Konstantinových Lázní. Policisté se nestačili divit, když dali řidiči dýchnout a přístroj jim ukázal 2,4 promile alkoholu. Řidič se však v tu chvíli lekl, nastartoval a z místa začal ujíždět směrem na Cebiv. Policisté se hned vydali za ním.
Zběsilá jízda opilého řidiče však dlouho netrvala. „Při projíždění pravotočivé zatáčky nezvládl řízení, dostal smyk a vyjel vlevo mimo komunikaci, kde skončil v hustém křoví,“ sdělila Květa Vlčková z tachovské policie.
Když se zdálo, že je honička u konce, opilý muž vyskočil z auta a dal se na útek. Hlídka jej ale po chvíli vypátrala. „Na vozidle vznikla šedesátitisícová škoda. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění,“ doplnila Vlčková. Muž nyní čelí obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky a hrozí mu až jeden rok vězení.
Podle Pavly Soukupové z krajského policejního ředitelství je počet nezpůsobilých lidí za volantem vysoký. Roste i statistika trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, do kterého jízda v opilosti či pod vlivem drog patří. „V prvním pololetí roku evidujeme celkem 671 případů, což o 143 více než za stejné období v loňském roce.
Soukupová sdělila, že uvedený trestný čin loni spáchalo téměř jedenáct set lidí. „To představuje 4,5 procenta z celkové kriminality na západě Čech v roce 2008,“ poznamenala mluvčí.
Při pohledu na policejní statistiku vyšla najevo další věc. Zhruba u každé desáté nehody, kterou letos policisté vyšetřovali, sehrál svou roli alkohol nebo drogy.
Řadu řidičů, kteří jsou pod vlivem návykových látek, odhalí policie během dopravně bezpečnostních akcí, které pořádá. „Dechové zkoušce se ovšem nevyhnou ani ti, které policisté zastaví během běžné silniční kontroly. Konzumaci alkoholu by měl každý odložit na dobu, kdy tím neohrozí sebe ani ostatní,“ uzavřela Soukupová.