Dny se navíc zkracují, což u některých lidí vyvolává únavu a deprese a tím i menší soustředění za volantem. Přitom právě deštivé počasí v tomto období vyžaduje vyšší nároky na pozornost.

„Ke zlepšení bezpečnosti přispívá i dobrý stav světel, brzd a pneumatik. Pravidelná kontrola by měla proto být samozřejmostí. Podle vyvíjejícího se podzimního počasí je nutné věnovat též velkou pozornost správnému obutí svého vozidla. Je nutné si pamatovat, že styčná plocha dotyku jedné pneumatiky je přibližně velká jako lidská dlaň. Znamená to, že plocha čtyř pneumatik rozhoduje v poměru k váze celého vozu o jeho chování na vozovce. Správné obutí tedy výrazně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozidla zejména při zatáčení a brzdění,“ vysvětlila policejní mluvčí Hana Jehlíková.

Na podzim číhá na řidiče více nástrah

Mlha, která je velmi častým jevem na podzim, zkresluje vzdálenost mezi vozidly. Právě nedodržení vzdálenosti na kluzké vozovce je také velmi častou příčinou dopravních nehod v podzimním období. „Pokud se jede v koloně vozidel, doporučujeme nechávat si nyní ještě větší odstup, aby bylo více času reagovat,“ uvedla Jehlíková. Ve městě je podle ní zase třeba dávat pozor na tramvajové koleje, protože právě znečištěné koleje například od listí nebo bláta výrazně prodlužují brzdnou dráhu. „Při jízdě ve volné přírodě, zejména kde je les, je důležité věnovat velkou pozornost oběma stranám vozovky. Na podzim, kdy je doba říje, je totiž velká možnost vyběhnutí dezorientované zvěře před vozidlo,“ dodala mluvčí.

Nejčastější příčinou je vysoká rychlost

Podle dopravních policistů je nejčastější příčinou nehod nepřizpůsobení rychlosti vozidla stavu vozovky, nevěnování se plně řízení vozidla a následné nezvládnutí vozidla a nedodržení bezpečné vzdálenosti. Připomněla proto několik událostí z loňského podzimu: „V říjnu loňského roku jel v ranních hodinách řidič osobního vozidla ve směru z Plzně na obec Záluží. V lesním porostu nepřizpůsobil rychlost svého vozidla namrzlé vozovce, dostal smyk a s vozem vjel mezi stromy. Nehoda se obešla bez zranění, ale hmotná škoda převýšila částku 150 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Černá čísla z nehod loňského podzimu

V listopadu loňského roku jel 50letý cyklista na neosvětleném jízdním kole mezi dvěma obcemi na Klatovsku. V deštivém a sychravém počasí za snížené viditelnosti ho přehlédl mladý řidič s osobním vozidlem. Do cyklisty narazil zezadu a ten svým zraněním při srážce podlehl.

Na konci listopadu loňského roku krátce po sedmnácté hodině jel řidič nákladního vozidla ve směru od Plzně na Karlovy Vary. Za obcí Úněšov mu náhle z pravé strany z lesního porostu do vozovky vyběhla srna. Řidič neutrpěl žádné zranění, avšak škoda na kamionu byla téměř 100 tisíc korun.