Záchranáři na místě nalezli čtyři zraněné. Dva muži bohužel utrpěli zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři tak mohli pouze konstatovat jejich smrt. „Další dva muži utrpěli těžká mnohačetná poranění, která je bezprostředně ohrožovala na životě. Zdravotníci jim poskytli intenzivní přednemocniční neodkladnou péči včetně farmakoterapie a stabilizace vitálních funkcí napojení na umělou ventilaci," dodala za ZZS JčK Petra Kafková.

Pacienty převezly vrtulníky do Plzeňské fakultní nemocnice a do Nemocnice České Budějovice. Stav obou mužů je vážný.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody na trati pracovali dělníci Správy železnic Oblastního ředitelství Plzeň, kteří prováděli diagnostiku stavu trati a ohledávali jednotlivé úseky. Zda selhal lidský faktor, bude podle něj  předmětem vyšetřování. Vyjádřil i upřímnou soustrast pozůstalým. „Už řešíme případnou pomoc rodinám," dodal Jiří Svoboda.

Na místě byli i hasiči a policisté. „Velitel zásahu si vyžádal psychologa a tým posttraumatické péče Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podle informací Deníku poskytoval tento tým psychologickou podporu dalším třem osobám, jednou z nich je strojvedoucí vlaku.

Ke střetu manipulačního vlaku a skupinky dělníků došlo asi 200 metrů od železničního přejezdu. „Soupravový vlak jel od Bělčic směrem na Blatnou. Nejedná se o běžný spoj. Byl to vlak, kterým dráhy přepravují techniku. V systému zapsaný byl a dělníci o něm měli vědět. Proč k nehodě došlo, je tedy zatím v šetření," uvedla tisková mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková s tím, že test na alkohol i jiné návykové látky byl u strojvedoucího negativní.

Drážní inspekce později uvedla, že celkově byla škoda způsobená neštěstím odhadnuta na 55 000 Kč (5 000 vlak, 50 000 pracovní nářadí).

Tragická dopravní nehoda se stala minulý týden i u Sedlíkovic na Strakonicku:

Tragická nehoda. Řidič střet s vlakem u Sedlíkovic na Strakonicku nepřežil

 

Příčinu tragické dopravní nehody u Bělčic budou zjišťovat kriminalisté územního odboru Strakonice, ve spolupráci s drážní inspekcí.

Trať na trase Strakonice - Březnice v úseku Bělčice – Blatná byla uzavřená, nahradila ji autobusová doprava. Provoz na trati byl obnoven v 15:10 hodin.

Tragický konec měla i úterní nehoda v Českém Krumlově: