Je to velmi citlivé téma, zejména v demokratické společnosti. Tohle si někdo jen tak netroufne. Dalík však ano. Můžeme si položit otázku. Proč to udělal tímto způsobem?

Když odhlídneme od málo pravděpodobné varianty, že chtěl přihrát na smeč opozici, tak nám zbývá jen možnost, že to udělal tak, jak byl zvyklý. Dělal to asi takto vždy, a proto mu na tom nebylo nic divného, když žádal novináře o stažení reportáže. Potíž je v tom, že jeho požadavek si reportér nahrál a zveřejnil. A aféra byla na světě.

Okamžitě se vzedmula vlna novinářské nevole a politická opozice ji samozřejmě rychlostí blesku využila. Co je moc, je příliš. Svému příteli okamžitě přispěchal na pomoc premiér Mirek Topolánek. Je pravda, že pomáhal hlavně sobě a své vládě, protože Dalíka jednáním ve prospěch poslance Wolfa pověřil. Jeho vysvětlení, že se vlastně nic nestalo, že jednání Dalíka bylo otevřené, slušné a nevytvářel nemístný tlak. Odvolával se přitom na sdělení „toho šmejda", co si rozhovor nahrál, redaktora Dalibora Bártka (ČT1 dne 16. 3.2 009 v pořadu Reportéři ČT).

Kdo nahrávku slyšel, tak mu bylo jasné, že se při setkání Dalíka s Bártkem dělo něco nepatřičného. Česká televize je veřejnoprávní televize instituce, přestože působí ve specifických podmínkách českého prostředí, kdy radu ČT volí politici.

Celá kauza by se nemusela odehrát a vládě by nemusela být vyslovena nedůvěra, kdyby si Marek Dalík, vzděláním politolog, přečetl knihu Jistě, pane ministře (Jonathan Lynn, Antony Jay, Prah,a,2003, s. 173):

„Ne, to samozřejmě ne,“ pokračoval Humphrey. „Jenomže to interview pana ministra s Ludovicem Kennedym obsahuje jisté věcné chyby.“ Francis Aubrey se ihned chopil nabízené příležitosti. Tvář se mu nápadně rozjasnila. „Věcné chyby? Á, to je něco jiného. Chci říct, BBC nemůže ustoupit nátlaku vlády…“ "Samozřejmě, že ne,“ souhlasili jsme oba, „…ale neobyčejně dbáme na věcnou správnost.“ „Samozřejmě,“ přikyvoval Humphrey. „A pak taky některé z informací v tom rozhovoru budou zřejmě v době vysílání zastaralé.“ „ Zastaralé?“ opakoval dychtivě Francis Aubrey. „Ah, to je vážně věc. Jak víte, BBC nemůže ustupovat vládnímu nátlaku.“ „Samozřejmě, že ne,“ souhlasili jsme jednohlasně.

Tato krásná konverzace pokračuje a ještě několikrát je možné se dozvědět, že BBC nemůže ustupovat tlaku vlády a že případné zveřejnění rozhovoru může znamenat bezpečnostní riziko.

Vzhledem ke skutečnosti, že vláda padla, je zřejmé, že Marek Dalík nenavštívil ani skvělé stejnojmenné divadelní představení v divadle na Vinohradech s Františkem Němcem a Viktorem Preisem v hlavních rolích. Kdyby tak učinil, tak by jistě nečinil takové kroky, jaké učinil při pomoci panu Wolfovi s mediálním tlakem. Nyní mu premiér jistě poděkuji za jeho pomoc. To co fungovalo v roce 2006 při sestavování vlády, tak přestalo fungovat v roce 2009. Stačilo tak málo, přečíst si knihu.

Josef Novák