Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrozí nám opět politizace vysokého školství?

Kauza „údajného“ plagiátorství hýbe nejen akademickou obcí Právnické fakulty v Plzni, ale i celou širokou veřejností.

6.10.2009 1
SDÍLEJ:

Jiří PospíšilFoto: DENÍK/Ivars Gravlejs

Co naplat, na všech typech škol se opisovalo v minulosti, opisuje se jak je vidět nyní a zcela jistě se bude podvádět i v budoucnosti. Bohužel! Vzdělání degradujícím nešvarem by se měli intenzivně zaobírat nezaujatí a nestranní akademičtí funkcionáři všech vysokých škol. Nejen tedy zaobírat, což činí, či pouze úzkostlivě deklarují že činí stále, ale hlavně jej řešit!

Stručným úvodem se tak dostávám k meritu mého příspěvku. Je nově pověřený děkan Právnické fakulty (člen výkonné rady a předseda Rady plzeňského regionálního sdružení ODS, poslanec za ODS a aktuálně krajský lídr tohoto politického subjektu do parlamentních voleb) Jiří Pospíšil právě tou osobou, která může i do budoucna garantovat nestrannost, apolitičnost a akademickou svobodu fakulty? Již v „předlistopadových“ dobách občané často oprávněně kritizovali stav, kdy se stávali vysocí představitelé KSČ zároveň funkcionáři vysokých škol, a tudíž se ze zkušenosti analogicky domnívám, že i dnes je jmenováním Jiřího Pospíšila učiněn úkrok minimálně stranou, ne-li krok zpět.

Podezření na jistá propojení vedení školy s páně Pospíšilovou politickou stranu se již od jejího založení objevovala pravidelně a poměrně často. Vzpomeňme i v této souvislosti jak zde dlouhá řada politických či jiných celebrit úspěšně či méně, poctivě či méně poctivě, s menšími či většími excesy studovala. Z politické garnitury lze namátkou uvést J. Rumla, M. Bendu, I. Řápkovou, M. Jančíka z ODS, ale i třeba i S. Grosse či P. Dimuna z ČSSD a mnoho dalších.

Zjevné problémy má dnes fakulta, jak se dnes v plné nahotě ukazuje, nejen s některými obecně uznávanými časovými standarty studia, ale i s průběhem přijímacího řízení (např. v letošním školním roce byla přijata bez přijímacích testů více než stovka uchazečů, přestože tyto testy muselo poctivě vykonat přes tři tisíce uchazečů). O medializovaných těžkostech s ukládáním magisterských, rigorózních či disertačních prací a jejich dohledáváním odbornou či laickou veřejností ani nemluvě.

Myslím si, že nově pověřený děkan (termínu „jmenovaný“ se škola úzkostlivě vyhýbá), díky své politické provázanosti, nemá šanci se zakořeněnými problémy ani pohnout, ovlivnit je, natož je vyřešit, a to i přesto, a možná právě proto, že na zdejších „právech“ taktéž dříve studoval a stále zde učí.
Nejen jako bývalého absolventa dvou fakult ZČU, ale zejména jako člověka žijícího od narození v Plzni a po mnoho let pracujícího ve školství, mě aktuální stav na Právnické fakultě trápí, neboť nejenže se díky zmíněným okolnostem obecně snižuje kvalita poskytovaného vzdělání, snižuje se kredit celé Západočeské univerzity, ale i kredit Plzně, jako významného univerzitního města. To by mělo vadit nám všem!

Jiří Valenta

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení