Pokud však mají tento termín popsat, tak abych ho dokázal pochopit, pak nejčastější odpověď zní, že zneužívání je souběh přijímání sociálních dávek a práce načerno. Samozřejmě, že viníkem je ten ZAMĚSTNANÝ. Pokusím se toto černobílé vidění vyvrátit.
K opravdu odsouzeníhodnému zneužívání a porušování zákonů dochází u firem, které chtějí vydělat stůj co stůj. Tyto firmy své zaměstnance donutí přihlásit se na pracovní úřad a pak je nechají dělat úplně stejnou práci na dohodu o provedení práce za nezdanitelné čtyři tisíce měsíčně. Takto „důstojně“ zaměstnaný pracovník může brát podporu od státu, ke které si musí přičíst od všech odvodů osvobozené čtyři tisíce, a firma jede dál, jakoby se ze státního nechumelilo.
Také na švarcsystému se dá hodně ušetřit. Proto firmy propouštějí lidi, aby je vzápětí najaly na živnostenský list a nemusely za ně platit sociální a zdravotní pojištění. Ztráty státu z těchto „legálních“ daňových optimalizací jdou do několika desítek miliard korun ročně.
Nejsmutnější na tom všem je skutečnost, že ani Fischerova vláda, která se nevím proč těší údajné oblibě občanů, ačkoliv na obyčejné občany myslí asi tak často, jako Elton John na romantický večer s dívkou, se k těmto nemravnostem, nevyjadřuje. A to se stejnou neústupností, jako k úspornému balíčku. Proč tento ctihodný kabinet své další setrvání nespojuje s přijetím zákonů, které by tomuto zneužívání učinily přítrž?Jediným logickým vysvětlením pro mne je, že členové vlády ví, že se po skončení svého mandátu nebudou zpovídat voličům a zřejmě ani svému svědomí.
František Štván