Hračka, která byla inspirována láskou a porozuměním. Plyšák, co si cucá paleček a při zmáčknutí zapíská. To je mončičák, který děti i dospělí po celém světě milují už půl století.

Co je vlastně mončičák a kde se vzal?

Hračku vytvořil v roce 1974 prezident společnosti Sekiguchi. První mončičák vznikl jako kombinace opičky Kuta Kuta a módní panenky GeGe cucající si palec. Brzy se stal celosvětově oblíbenou hračkou, jak uvádí oficiální web Monchhichi.

Hlavní fáze pro vývoz do zahraničí nastala v roce 1978.

„Značka rychle dobyla Evropu, především německy mluvící trhy a Francii. Následně se rozmohla i v USA. Z této postavičky se v 80. letech skutečně stala roztomilá ikona. Jelikož v některých zemích byl jeho japonský název složitý, dostal místní název. Například ve Francii se mu říkalo Kiki a ve Velké Británii Chic-a-Boo,“ uvedl dále web Monchhichi.

Jak vypadá svět mončičáků:

| Video: Youtube

Vznik názvu Monchhichi

Specializovaný web German girl in America připomenul i obří boom této hračky v Německu a v Rakousku v 70. letech. „Otevřel se zde i speciální butik, který nabízel stovky různých stylů oblečení. Sběratelé šíleli. V Německu se prodalo více mončičáků než v Japonsku,“ doplnil specializovaný web.

Jak mončičák vypadá?

Mončičák je známý těmito typickými rysy:

  • Postavička je veliká zhruba 20 centimetrů
  • Obličej i prstíky má ze speciálního materiálu na pomezí plastu a gumy
  • Hlavička a ručičky bývají plyšové, na zbytku těla je oblečení
  • Typickým znakem je, že si cucá paleček. Stojí za tím speciální tvar úst a právě palečku.
  • Uvnitř má pískací váček

V neposlední řadě oplývá velkou roztomilostí, díky čemuž si získal oblibu po celém světě. Hračku si tak v současnosti často kupují lidé ve věku 40 až 50 let jako vzpomínku na své dětství.


Nahrává se anketa ...

Mončičáci v Česku

O tom, jak to bylo s mončičáky v Česku, prozradil pro Deník prodejce hraček David Drtina. Připomenul, že se mončičáci prodávali draze v Tuzexu a později se objevili i v běžných obchodech s hračkami.

„Originální mončičák jr z Japonska, ale ti, kteří byli k dostání v Česku, se dováželi z Maďarska. Vůbec nevím, jestli na to měli licenci,“ vysvětlil prodejce.

Maďarští mončičáci byli podle něj odlišní z hlediska zpracování. Při pohledu z blízka totiž bylo patrné, že mají jiné tvářičky. „Ti japonští byli takoví veselejší,“ vysvětlil David Drtina.

Mončičáci se prodávají v Česku dodnes. Ty originální z Japonska lze sehnat přibližně od tří set do sedmnácti set korun podle druhu.

Monchhichis - úvodní znělka:

| Video: Youtube

Fenomén, který zaujal i filmaře

Mončičáci byli natolik populární, že zaujali i tvůrce animovaných seriálů. Podle internetové encyklopedie Wikipedia šlo mimo jiné o tyto:

  • Futago no Monchhichi – vznikl v roce 1980 v Japonsku a natočeno bylo celkem 130 epizod.
  • Monchhichis – moničáci se dostali až do zámoří, kde v roce 1983 slavná firma Hanna – Barbera vytvořila třináctidílný animovaný seriál.
  • Monchhichi 3D – tato verze vznikla v roce 2018 ve Francii.