Záležitosti mateřského mléka a kojení obecně jsou pro ženu velmi intimním a důležitým tématem. Mateřské mléko je jednou z nejdůležitějších věcí při startu dítěte do jeho života, kojením se pak vytváří důležité pouto mezi matkou a miminkem. Ne všude je však všechno samozřejmostí a existují také zajímavosti nebo benefity kojení a mateřského mléka, o kterých možná nevíte.

1. Statistika nuda je, má však cenné údaje

Několik zajímavostí o kojení a mateřském mléce přináší i statistické údaje. Je například dokázáno, že největším problémům s kojením čelí matky černošského etnika. Pouze 64 % z nich začne kojit a drtivá většina s kojením přestane po zhruba 6,5 týdnech. Proč? Černošské matky mají tendenci vracet se po porodu dříve do práce, dostávají od zdravotníků méně informací o kojení a mají horší přístup k odborné podpoře, jako jsou laktační poradkyně.

Naopak největší procento kojících matek na světě má Švédsko. Je to 98 %! Částečně je tento fakt způsoben tamní velmi štědrou politikou, týkající se rodičovské dovolené.

Světová zdravotnická organizace (WHO) pak doporučuje pokračovat v kojení až do 2 let věku dítěte. V mnoha kulturách se však děti kojí až do 4 let, informuje o statistikách specializovaný web Happiest Baby.

2. Mateřské mléko je přizpůsobivé

Pokud onemocní kojící matka nebo její dítě, zvýší se v mateřském mléce počet protilátek a bílých krvinek, které bojují s konkrétní infekcí. Navíc se v prvních dnech po porodu tvoří takzvané mlezivo neboli prvotní mléko. To je bohaté na živiny a plné vápníku, bílkovin, minerálů a protilátek, které děti potřebují v prvních dnech života, píše specializovaný web Happiest Baby.

Velké pouto mezi maminkou a miminkem:

3. Uspávání miminka je s mateřským mlékem jednodušší

Mateřské mléko má obecnou schopnost miminko uklidnit a uspat. Obsah mateřského mléka se navíc mění po celých 24 hodin denně. Mateřské mléko odstříkané v noci obsahuje více melatoninu - hormonu ospalosti - a vyšší množství nukleotidů, které podporují spánek.

Naopak je tomu, pokud odsáváte mléko v ranních hodinách. Pokud tedy skladujete mateřské mléko, je určitě dobré jej podávat miminku tak, abyste správně „načasovali“ jeho denní a noční režim, vysvětluje web Parenting Science.

4. Miminko cítí, jakou mělo chuť jídlo maminky

Bezpochyby zajímavým faktem je, že co kojící žena sní během dne, to se částečně odrazí také na příchuti mateřského mléka. A dokonce to může ovlivnit pozdější stravovací návyky a preference dítěte samotného.

Uskutečnil se dokonce vědecký výzkum, který na základě určitých potravin zkoumal, jak moc dětem později tytéž potraviny chutnaly. Výsledky byly překvapivé, protože tyto děti měly skutečně mnohem větší chuť na česnek nebo například banán a potraviny s vanilkou, pokud je maminka během kojení jedla, informuje specializovaný web Parenting Science.

5. Kojením se spálí spousta kalorií

Tělo maminek po porodu prochází mnoha změnami. Kojení je však neuvěřitelné v tom, že díky němu denně spálíte zhruba 500 kalorií. Kojící matky tak mohou zhubnout 1 až 2 kilogramy za měsíc. Samozřejmě je důležité kombinovat vše se zdravou a vyváženou stravou, radí web Mila’s Keeper.

Jak podpořit tvorbu mateřského mléka přírodní cestou:

| Video: Youtube

6. Kojení má i psychologické benefity

Kromě toho, že kojení samozřejmě vytváří pouto mezi matkou a dítětem, zlepšuje i psychický stav matky. Například může kojení snížit hladinu stresu, která často v přemíře může vést k poporodním depresím. Zároveň matky, které kojí, lépe, déle a hlouběji spí. Při kojení se v těle tvoří hormony prolaktin a oxytocin. Oxytocin vyvolává klidný, pečující pocit, který vám umožní uvolnit se a soustředit se na své dítě, zmiňuje specializovaný web WebMD.

7. Mateřské mléko rozvíjí absolutně vše

V porovnání s umělou výživou se živiny v mateřském mléce lépe vstřebávají a vaše dítě je lépe využívá. Patří mezi ně především cukry a bílkoviny. Živiny obsažené v mateřském mléce podporují nervovou soustavu, studie dokonce ukázaly, že kojené děti v pozdějším věku dosahují lepších výsledků u testů inteligence. Kojené dítě má také lepší oči a zrak – je to díky tuku, který je v mateřském mléce obsažen také, píše web organizace Johns Hopkins Medicine.

8. Kojení na veřejnosti – legální, ale také ilegální

Kojení na veřejnosti je spoustou zemí a kultur akceptované a přijímané jako norma, někde se však stalo i kontroverzním. Existují určité důkazy, že u matek, které kojí na veřejnosti, je větší pravděpodobnost, že budou kojit déle, než u matek, které nekojí tímto způsobem.

Některé země se staví ke kojení na veřejnosti oficiálně kladně, ale přesto se ve společnosti objevují hlasité nesouhlasné reakce. Tímto příkladem je Česká republika. Kojení na veřejnosti naprosto akceptuje například Nizozemsko, Norsko nebo Španělsko. Uzákoněno je dokonce i ve Vatikánu. Ve Spojených státech amerických je ve většině států kojení na veřejnosti zákonem povoleno.

V současné době má velký problém například Írán, kde je možno provádět kojení na veřejnosti pouze v případě, že je celý akt zakrytý. Podobné stigma panuje například v Nepálu. Raritou je pak Saúdská Arábie, kde přestože ženy nesmějí ukazovat žádnou část svého těla, kojení je výjimkou, informuje internetová encyklopedie Wikipedie.

Spokojené miminko se správnou stravou:

9. Když žena nemůže kojit

Odborníci na zdraví se domnívají, že mateřské mléko je pro kojence tou nejlepší výživou. Ne každá žena však může kojit. Pro mnohé z nich je rozhodnutí, zda kojit, nebo krmit umělým mlékem, založeno na úrovni jejich pohodlí, životním stylu a specifických zdravotních situacích.

Kojenecká výživa v dnešní době poskytuje také živiny, které děti potřebují k růstu a prospívání, a pokud maminka například ze zdravotních důvodů nemůže kojit, může z velké části vynahradit mateřské mléko, zmiňuje web Kids Health. Nebojte se tedy, že by umělá kojenecká výživa dítě o něco připravila.

10. Mýty, které není třeba brát vážně

Kolem mateřského mléka a kojení panuje samozřejmě také řada mýtů. Například o tom, že kojení činí dítě příliš závislým na matce. O tom, že kojení je tak přirozené, že není třeba poslouchat rady dalších. Nebo o tom, že ženy by neměly obecně kojit před jakýmikoliv jinými lidmi. Všechny tyto mýty lze racionálně vyvrátit. V prvním příkladě kojení vytváří důležitou a láskyplnou vazbu mezi matkou a dítětem.

Zadruhé, maminky jistě často ocení rady jiných maminek, které již mají s kojením mnoho zkušeností a předají je dál. Ve třetím případě je na každé ženě, aby se rozhodla, jak moc chce tuto velice intimní záležitost prezentovat na veřejnosti či například jen před kamarádkou. Ty, které si nejsou jisté, jestli kojit ve společnosti jiných lidí, si mohou kojení zkusit například před zrcadlem, radí web Úseku zdravotnictví státu New Jersey.

Složení mateřského mléka
Složení mateřského mléka odpovídá potřebám novorozence. V prvních dnech po porodu se tvoří mlezivo (prvotní mléko, pozn. red.), které je bohaté na imunoglobuliny a má nižší obsah laktózy. Po několika dnech se mění ve zralé mléko. Kalorická hodnota mateřského mléka je cca 67 kcal/100 ml. Složení mateřského mléka – sacharidy: 10 g/100 ml, tuky: 5 – 6 g/100 ml, bílkoviny: 1,5 g/100 ml, informuje web WikiSkripta.