Spojení mezi řečí a hudbou a jejich vzájemnou provázaností se datuje již několik set let. Po mnoho let byla hudba postupně objevována jako cenná metoda pro léčbu různých poruch řeči, včetně koktavosti.

Různé typy muzikoterapie jsou běžnými metodami, jak začlenit hudbu do logopedického procesu nápravy řeči. Cílem je zlepšit plynulost řeči u dětí a zabránit přetrvávání tohoto problému do dospělosti.


Nahrává se anketa ...

Zpěv jako cesta k plynulosti

Tento jev zaujal jak výzkumníky, tak logopedy, a tak i jedince, kteří koktají. Zpěv může být skutečným pomocníkem pro léčbu koktavosti.

Zpěv je již dlouho uznáván jako pozoruhodná pomůcka pro plynulost řeči u osob, které koktají. Při zapojení do zpěvu dochází u mnoha jedinců, kteří koktají, k výraznému zlepšení plynulosti řeči. Často uvádějí, že koktají minimálně nebo vůbec. Tento jev lze přičíst několika faktorům, včetně hudební melodie a rytmu, které jsou zpěvu vlastní, píše kolektiv autorů v článku Záhada koktavosti: Analýza zpěvu versus mluvení (v anglickém originále: The Enigma of Stuttering: An Analysis of Singing Versus Speaking), zmínil web Medium.

Ed Sheeran - Shape of You:

| Video: Youtube

Proč tomu tak je? Jednou z možných a nejčastějších teorií je, že hudební melodie a rytmus ve zpěvu nabízejí pravidelnost a předvídatelnost, které mohou pozitivně ovlivnit plynulost řeči. Na rozdíl od spontánní řeči, ve které musíte v myšlenkách plánovat, co řeknete, a někdy i improvizovat, jak doplnil specializovaný web Medium.

„Abychom mohli dobře zpívat, musíme změnit způsob, jakým používáme hlasivky, a také to, jak tvarujeme jazyk a ústa,“ zmiňuje web mezinárodní asociace Start: Stuttering Treatment and Research Trust, zaměřené na koktavost. Vědci se také domnívají, že zpěv aktivuje i jiné části mozku. To může být jeden z důvodů, proč koktající lidé při zpěvu nekoktají.

Známý zpěvák a světová hvězda se v dětství také potýkala s koktavostí. Pomohla hudba:

Jak je to možné?

Spousta lidí, kteří koktají, začne zpívat jen z důvodu, aby se odreagovali. Barry Guitar z Vermontské univerzity v USA říká, že „pochopení toho, co dramaticky snižuje koktavost během zpěvu, nám nakonec může pomoci koktavosti obecně lépe porozumět“.

Pro web organizace The Stuttering Foundation Barry Guitar nabízí následující komentář k tomu, proč může zpěv pomoci zmírnit nebo odstranit koktavost:

  • Při zpěvu používáme hlasivky, rty a jazyk jinak než při mluvení.
  • Při zpěvu neexistuje žádný časový ani komunikační tlak na to, co řekneme právě teď.
  • Rytmus hudby má tendenci pomáhat regulovat dýchání člověka.
  • V současné době existují důkazy, že mozek funguje při zpěvu jinak než při mluvení.
  • Když zpíváme, většinou známe slova písně nazpaměť. Někdy totiž při koktání hraje roli „vyhledávání slov“, které lovíme v paměti a jsme nejistí, když nenalézáme správné.

Při zpěvu se koktavost ztratí. Může za to jiný způsob používání hlasivek i mozku:

Prošly si tím i světové hvězdy

Ed Sheeran, skladatel, hudební producent a herec, který má na kontě přední světové hity na prvních příčkách v hudebních žebříčcích a miliony sledujících z celého světa, si v dětství prošel také zkušeností s koktavostí. Ikonická hvězda, která si díky svému velkolepému zpěvu vybudovala ojedinělou pověst, měla těžké dětství, poznamenané mnoha nedostatky, přičemž jedním z nich bylo i koktání, píše web Medium.

Jak se koktavosti zbavil? V devíti letech si oblíbil skladby rappera Eminema. Naučil se je nazpaměť, zkoušel rappovat jako Eminem, což mu pomohlo se koktání zbavit, jak připomenul web Medium.

Během projevu v Americkém institutu koktavosti (American Institute of Stuttering) oslovil děti slovy: „Přijměte svou vlastní podivnost. Děti si dělají velké starosti s tím, jak zapadnout. Ve chvíli, kdy se přestanete snažit zapadnout, uleví se vám. Všechno, o čem si myslíte, že je na vás špatné, je na vás ve skutečnosti správné, protože to z vás dělá individualitu a to z vás dělá ještě zajímavějšího člověka. To z vás dělá vás,“ řekl podle webu Medium Sheeran.

Slavní zpěváci a zpěvačky s koktavostí

  • Ozzy Osbourne
  • Kylie Minouge
  • Elvis Presley
  • Noel Gallagher
  • Gareth Gates

Zdroj: Wikipedia