close info Zdroj: Burda Martina zoom_in Pokoj pro kluky.

Barvy

U zařizování pokoje budete mezi prvními nejspíš řešit barvy. Ale pozor, nenechte se svázat žádným diktátem, byť nějaké rozdělení na holčičí a klučičí barvy tu bude vždy. Asi nebudete nabízet klukům růžovou, ale rozhodně se nebojte originality, i holka může chtít modrý pokojík. Z praxe je jasné, že holčičky preferují růžovou. Na seznamu oblíbených je i fialová nebo červená, či žlutá. Kluci mají rádi modré, tyrkysové, zelené a šedé odstíny. Velmi dobře funguje i žlutá, oranžová nebo červená, hlavně u menších dětí. U holek se nemusíte bát ani odlesku kovů, zlaté a stříbrné doplňky vnesou do pokojíčku atraktivitu.

Ale co se společným pokojíčkem a různým pohlavím? „Doporučuji, ať si každý vybere jednu hlavní barvu a k tomu už vše další vybírejte v neutrálních odstínech, jako je bílá, šedá nebo béžové zemitější odstíny. Nikdy nekombinujte více výrazných a sytých odstínů najednou, vše by mělo být vyvážené, ať dětský pokoj nevypadá přeplácaně. Výbornou volbou do společných pokojíčků jsou pastelové odstíny. Jsou to jemné tóny barev, jsou dobře kombinovatelné a hodí se jak pro holky, tak kluky a i do společných pokojíčků,“ říká Lenka Dubská, návrhářka dětských interiérů a interiérová poradkyně.

close Jak bydlí holky a jak kluci? info Zdroj: Burda Martina zoom_in Jak bydlí holky a jak kluci?

Styl a motivy

Kromě barev se zaměřte i na výběr stylu. Mohou vám pomoct zájmy dětí, ale na ty pozor, někdy se mění v neobyčejně rychlém tempu. Dekorem dřeva v žádném dětském pokoji nic nezkazíte. Holčičkám dopřejte světlejší nábytek, kluci budou možná volit tmavší odstíny. Chlapci ocení třeba industriální styl, děvčátka něžný romantický styl. Vše je nesmírně závislé na povaze i věku dítěte. I holčička může být vášnivá skejťačka, takže s holčičím koutkem u ní nepochodíte. Pokud má kluk rád koleje a vláčky, k němu můžete volit styl s nádechem starých časů, dívky zase ocení třeba styl glamour.

„Univerzálním stylem můžou být motivy džungle, lesa, vesmíru apod. Počítejte s tím, že dětský pokoj budete měnit asi častěji než ložnici. Proto je dobrou volbou zvolit univerzálnější nábytek a měnit pouze doplňky. Využít můžete například nálepky na zeď, textilie nebo plakáty či tapety,“ doporučuje ze své zkušenosti Dubská.

close Dekorace v dětském pokoji info Zdroj: Se svolením Lenky Dubské zoom_in Dekorace v dětském pokoji.

Trendy v dětském pokoji

Ihned ale návrhářka dětských interiérů dodává, že osobně není velkým fanouškem trendů. „U dětských pokojíčků preferuji úplně jiné věci. Respekt vůči tomu, jak si pokojík představují ony a jejich rodiče. I když se pokoje dětí mění několikrát za jejich dětství, a to také není podmínkou, více než na trendy bych koukala na to, jak často ho chcete měnit, jak dlouho bude dětem v určitém vzhledu sloužit,“ doplňuje Dubská.

Co prý momentálně opravdu hodně letí, jsou nejrůznější domečkové postele. „Jsou moc hravé a mám je ráda, začala jsem je v návrzích používat mnohem dřív, než zaplavily trh. Ale zrádnost trendů je v tom, že ne do každého pokoje se právě domečková postel hodí. Záleží na jejím tvaru a velikosti a hlavně na rozměrech pokojíčku,“ upozorňuje i na praktickou stránku věci Dubská.

close Dekorace v dětském pokoji info Zdroj: Se svolením Lenky Dubské zoom_in Dekorace v dětském pokoji.

Trendové bývají i barvy. Možná jste si všimli, že se každý rok vyhlašují různé barvy roku. Jako inspirace skvělé, ale že byste se toho měli držet a za rok opět malovat, protože ta letošní barva byla nahrazena jinou? Letošní barvou roku podle Pantone je třeba barva Viva Magenta, tedy tóny fialové, růžové i fuchsiové, kterou ocení určitě spíše holčičky. Otázka je co s trendy a barvami udělá nový film o panence Barbie. Sama návrhářka se řídí jasným heslem: Více, než trendům, bych naslouchala vlastním dětem.

Zdroj: www.lenkadubska.cz