Předchozí
1 z 4
Další

Lidé odvedle - Luboš ZelenýZdroj: Archiv Luboše Zeleného

"Houby sice rostou, ale pořád hodně daleko od sebe. Není to tedy zatím tak, že bychom šli do lesa a nasbírali plný košík. Ale určitě se už dají najít, jenom to nejsou ještě takové ty pravé houbařské žně, na ty si pár dní počkáme," říká mykolog Zelený s tím, že v nedávné době začaly růst v Brdech hřiby kováři, objevují se podle něj ale už i smrkové hřiby nebo různé druhy holubinek.

Lidé odvedle - Luboš ZelenýZdroj: Archiv Luboše Zeleného

"V okolí Plzně lze najít celou řadu hub, ale zatím to opravdu není tak, že by rostly všude. Pro houby je obecně nejlepší chodit na okraje lesů a pasek, kde je největší množství vláhy, sluníčka a tepla. V současnosti je dobré vyhledávat smíšené nebo listnaté lesy, a to například dubové úseky nebo také březové háje. Smrkové lesy zatím ještě neplodí tolik hub, jelikož jsou hodně zničené po kůrovcových kalamitách a od lesníků. Pro houbu je ale nejlepší střet dvou biotopů a rozhraní dvou úseků, tedy místo, kde roste více dřevin. Mnohé houby nemají moc rády monokulturní lesy. Dobrým tipem v okolí Plzně jsou teď podle mě listnaté háje nad Berounkou nebo oblast kolem Zábělé," vysvětluje dále Zelený.

Lidé odvedle - Luboš ZelenýZdroj: Archiv Luboše Zeleného

Podmínky pro růst hub jsou podle něj ve srovnání s loňskem příznivé. "Situace je zatím mnohem lepší než loni. Minulý rok touto dobou jsme byli na hranici všech možných druhů sucha. Letošní červen je pro růst hub velmi dobrý," dodává mykolog.

Lidé odvedle - Luboš ZelenýZdroj: Archiv Luboše Zeleného

Výhled na letošní léto vidí také optimisticky. "Optimálně kdyby se ještě oteplilo tak na 25 stupňů. Ale už nyní to vypadá, že začátek prázdnin bude pro růst hub opravdu dobrý. Druhá sezona pro růst hub obvykle přichází na přelomu července a srpna a poté někdy v průběhu září. Ale samozřejmě záleží na srážkách. Uvidíme, co s houbami udělá léto, ale myslím si, že se máme všichni na co těšit," dodává mykolog.