Předchozí
1 z 6
Další

Do povědomí se plzeňským hudebním fanouškům zapsal kytarista Martin Juha působením ve formaci X-Cover nebo spoluprací s Michalem Šindelářem. A i když na nějakou dobu pódia opustil, muziky se nakonec nevzdal a pracuje nejen na svém sólovém projektu. „Před pár lety jsem si ale potřeboval dát od živení se muzikou trochu oraz,“ vysvětluje svoji pauzu třiatřicetiletý muzikant.

Kytarista Martin Zakkiss Juha.Kytarista Martin Zakkiss Juha.Zdroj: Matyáš Benešovský

Na kytaru hraje od svých sedmi let a kromě zmíněných skupin si zahrál i s řadou dalších. „Za ty roky toho bylo hodně, na pódiích jsem od svých třinácti čtrnácti let. Často jsem hrál například s MHS, zaskakoval jsem u Semtexu. Mám rád hodně žánrů, ale nejoblíbenější pro mě jsou samozřejmě ty s kytarou, takže jsem se pohyboval v rocku, popu, hodně jsem hrál country, i když takové to ostřejší v americkém stylu,“ pokračuje Juha.

Kytarista Martin Zakkiss Juha s Michalem Šindelářem při křtu CD Můj Táta Dědek.Kytarista Martin Zakkiss Juha s Michalem Šindelářem při křtu CD Můj Táta Dědek.Zdroj: Jan Zeman

Do svého jména si přidává i dlouholetou přezdívku Zakkiss. „Ta vznikla v době, kdy mi bylo nějakých šestnáct a měl jsem ještě dlouhé vlasy, navíc jsem měl rád desku Book of Shadows od Zakka Wyldea. A kamarád Richi na mě zavolal ‚hej, Zakkiss, pojď sem‘. Pak mi to takhle napsal i v SMS a už to se mnou zůstalo,“ usmívá se při vzpomínce. Mezi svými hudebními vzory jmenuje třeba Carlose Santanu. „Jeho muzika měla na můj vývoj velký vliv. Hodně se mi líbí také mandolinista Chris Thile. Ačkoli jeho nástroj není primárně určený pro většinu ze žánrů, on má obrovský hudební rozsah a dokáže přejít od Radiohead k Bachovi a pak k Nirvaně,“ zmiňuje člena americké skupiny Nickel Creek.

Kytarista Martin Zakkiss Juha při křtu CD Můj Táta Dědek.Kytarista Martin Zakkiss Juha při křtu CD Můj Táta Dědek.Zdroj: Jan Zeman

Pokud by to situace dovolila, objížděl by teď Juha školy s projektem High Vibes, který upozorňuje na nebezpečí šikany. „Jsou to v podstatě takové výchovné koncerty, teď jsou samozřejmě zastavené. Kromě toho ale pracuji na svém sólovém projektu, kdy hraji buď sám, nebo s cellistkou Karolínou Koreckou. Využívám při něm hodně efekty, do kterých jsem blázen, v repertoáru jsou většinou zatím převzaté písně na pomezí rocku a blues, které ale upravuji ke svému obrazu. Rozdělaných teď mám i několik vlastních písniček, spíš v rockovějším duchu. A spolupracoval jsem opět i s Michalem Šindelářem, který teď točil desku Jak přichází sny. I když už spolu nekoncertujeme pravidelně, pořád spolu rádi hrajeme, skládáme a točíme desky, my dva si prostě sedíme,“ říká o vztahu s dlouholetým spoluhráčem.

Kytarista Martin Zakkiss Juhas Michalem Šindelářem.Kytarista Martin Zakkiss Juha s Michalem Šindelářem.Zdroj: Martin Zakkiss Juha

Před pár lety se kromě muziky začal hodně věnovat i focení. „Prošel jsem si počátečním obdobím, kdy se fotí prázdné ulice, stromečky, kytičky. Učil jsem se koukáním na fotky, na youtube, hodně mi pomohl koncertní fotograf Honza Zeman. Pak jsem začal fotit koncerty a přišla i první svatba. Pro spoustu fotografů a muzikantů je to sice opruz, pro mě ale ne. Mám rád emoce a kde jinde je zachytit, než na svatbě,“ komentuje svůj koníček, z něhož se nakonec stal také jeden ze způsobů obživy.

Kytarista Martin Zakkiss Juha.Kytarista Martin Zakkiss Juha.Zdroj: Martin Zakkiss Juha

V poslední době se seznámil díky spolupráci se sulislavským nahrávacím studiem Gerys a pořadu Na první tejk i s rolí moderátora. „Loni jsme ve studiu testovali právě s mým sólovým projektem livestream. Dali jsme se dohromady a mě napadlo, proč něco takového raději nepředtočit. Vychytají se chyby, kapela taky není tak vystresovaná. Jenže to už byla potřeba, aby to někdo moderoval a já si řekl: ‚proč ne?‘ Jsem sice zvyklý k lidem mluvit, ale z pódia. Tohle je něco úplně jiného, pořád se učím, vím, že je tam spousta chyb. Ale ten pořad je moje srdcovka. Máme natočený pátý díl, kapely domluvené na další čtyři,“ dodává Martin Zakkiss Juha k dalšímu projektu, na kterém se podílí.

Kytarista Martin Zakkiss Juha při křtu CD Můj Táta Dědek.Kytarista Martin Zakkiss Juha při křtu CD Můj Táta Dědek.Zdroj: Jan Zeman