Předchozí
1 z 6
Další

A ačkoli pojem maker vznikl v zahraničí, on je přesvědčený o něčem jiném. „Myslím, že maker ve své podstatě vznikl v Česku. Lidé tu vždy byli schopni leccos vytvořit, vyrobit, opravit si. Dneska to však komerce trochu zabíjí, lidé si leccos koupí a nepřemýšlejí už nad tím, jak jednotlivé věci fungují, nemají snahu to lépe poznat. Je to strašná škoda, tvořením lidé přijdou na řadu věcí,“ říká o makerství.

Josef Poklop na festivalu Maker Faire v Plzni.Josef Poklop na festivalu Maker Faire v Plzni.Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens

Nedávno nejen svoji činnost představil společně s rodinným spolkem Robotika 3G na plzeňském festivalu Maker Faire. „Jsou to fantastické akce, které propojují tuto komunitu. Můžete na nich poznat další makery, okouknout, co kdo dělá jinak. Poznáte přitom řadu dalších řešení, vznikají kamarádské vztahy. Důležitý je přitom osobní kontakt, to žádná sociální síť nenahradí,“ pokračuje Poklop.

Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens

Do Robotiky 3G je zapojena jeho manželka, děti i vnoučata. „Letos přibyl osmý člen, na podzim bude další vnouče. Takže v průměru jsme mladý kolektiv, zhruba třicetiletý a v září ještě omladíme. Nejsme ani firma, ani organizace, ale když máme čas, tak se do toho zapojíme, protože nás to baví. A rodinu to i stmeluje,“ usmívá se plzeňský kutil.

Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens

V jejich dílně vznikají různá dílka od nejjednodušších robotů pro děti přes roboty pro střední generaci, které se už zúčastňují různých soutěží, až po repliky obrazů kreslené automatem. „Pro malé děti začínáme s drobnostmi, legráckami, abychom je vtáhli do dění, aby se samy mohly realizovat. Učí se tak nějakým zručnosti, vidí, jak se nějaká myšlenka dá převést do reality, pohání je zvědavost. Děti to hodně baví, takhle na základě dětské kresby vznikl třeba robůtek na zalévání. Kam se pak posunou, je pak už samozřejmě na nich, ale mají nějaký základ,“ vysvětluje dál.

Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens

Jeho koníčkem bylo vždy umění, pracoval jako programátor, nakonec ho napadlo obě tyto věci spojit a přimět stroj, aby kreslil obrazy. I s pokrokem techniky tak dospěl k tomu, že díky jeho programu mohou na plotteru vznikat znovu kresby starých mistrů. „Vše vzniká na základě analýzy tahů, vzniká tak vlastně originál z originálu. Získáte tak znovu kresbu, jak byla vytvořena, kopíruje se i postup a přítlaky, které malíř udělal. Je přitom možné sledovat, jak obraz vzniká, lidi to kolikrát chtějí sledovat až do konce, i když to trvá hodinu,“ popisuje Poklop.

Josef Poklop na festivalu Maker Faire v Plzni.Josef Poklop na festivalu Maker Faire v Plzni.Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens

Od znovu vzniklých kreseb se posunul k obrazům podle fotografií i k barevným malbám. „Stále se to vše vyvíjí, výhodou je, že se algoritmus dá různě upravovat, takže z jedné fotografie může vzniknout několik různých obrazů. Dalším postupem je vytváření maleb, kdy na základě analýzy tahů a použitých barev vytvoří plotter nový obraz věrný jeho předloze. To je sice ještě běh na dlouhou trať, ale už jsou první výsledky,“ uzavírá Plzeňan, který sní o tom, že by robot jednou mohl malbami zdobit i domy.

Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni.Stánek Robotika 3G na festivalu Maker Faire v Plzni s obrazy vzniklými podle programu Josefa Poklopa..Zdroj: Deník/Zdeněk Sequens