Předchozí
1 z 7
Další

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš.Zdroj: archiv Jana Lukeše

K historickému šermu se přesunul od klasického sportovního šermu. „Ten jsem dělal od jedenácti let, v osmnácti jsem pak začal s šermem historickým a spoluzakládaljsem  Dominik,“ připomíná první plzeňskou skupinu historického šermu, která vznikla před padesáti lety. „Postupem času jsme se dostali pod Pragokoncert a mohli jsme jezdit i ven,“ pokračuje Lukeš. Dominik se tak dostal prakticky do celé Evropy, v roce 1986 jeho členové šermovali i v Kanadě na výstavě Expo. Skupina stála také za prvním festivalem skupin historického šermu na Kozlu.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš.Zdroj: archiv Jana Lukeše

Po odchodu z Dominiku vystupoval Lukeš také s dalšími skupinami jako Kadeti, Rebels, Romantika nebo Nostalgie. „Také jsem s Josefem Dobřanským dělal klauniády,“ vzpomíná devětašedesátiletý šermíř.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš v pevnosti Boyard.Zdroj: archiv Jana Lukeše

Do Boyardu se dostal v roce 1995 přes svého manažera, který mu domlouval vystoupení v zemi galského kohouta. Tu ostatně zná Lukeš za svou kariéru velmi dobře. I tady zůstal věrný své přezdívce, vystupoval jako Jaba Pirat. „Při zkoušce jsem musel šermovat, vadilo jim sice, že neumím francouzsky, ale přesvědčil jsem je mimikou. A francouzsky jsem se pak naučit musel, vždyť jsem tam byl jediný cizinec,“ říká ke svým začátkům v soutěži. Nakonec v ní strávil pět sezon, vždy tři měsíce v roce.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš v pevnosti Boyard.Zdroj: archiv Jana Lukeše

Při soupeření o klíč musel změřit síly s účastníky například z Kanady, Švédska, Norska či Slovenska. „Bylo to těžké, většinou jsem se jen bránil. Ti lidé neuměli šermovat a zranit jsem nikoho nemohl. Ale jednou šel proti mně nějaký švédský zápasník a ten se na mě ve snaze získat klíč rovnou vrhl, zalehl mě a bušil do mě pěstmi. Tak to musel režisér stopnout,“ směje se teď už při vzpomínce na horkou chvilku. Vedle piráta představoval i další postavy, soutěžící pak museli hádat jaké. „Střihl jsem si tak třeba i Ledovou královnu,“ vzpomíná.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš v pohádce O perlové panně.Zdroj: archiv Jana Lukeše

Vedle ryze šermířských vystoupení se s kolegy představil i na prknech, která znamenají svět a dostal se také k rolím ve filmech, hlavně v pohádkách, například v Lotrandovi a Zubejdě, Nejkrásnější hádance nebo O perlové panně. „Hrál jsem loupežníky, prince mi nedali. Z divadla vzpomínám třeba na Tři mušketýry, hru Bílý, mnohobarevný kůň, se kterou jsme odehráli přes tři sta repríz, nebo Poslední tabu. Kouzelné představení bylo Lufťáci a Pepermiti, kdy jsme objížděli s vozem a koňmi jižní Čechy,“ vybírá z řady vystoupení ta, která si připsal ještě s Dominikem. Ten byl v roce 1982 dokonce vyhlášen nejlepším souborem historického šermu v Československu.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš v pohádce Lotrando a Zubejda.Zdroj: archiv Jana Lukeše

Co se týče historických období, líbí se mu hlavně rokoko a renesance. „Nebavila mě gotika, tu jsme dělali jen ze začátku. A po zkušenostech s Dominikem při bitvě v Trocnově, jsem odmítal i rekonstrukce bitev a dobývání. Tam člověk schytal spoustu nepříjemných ran od jiných skupin a dochází tam nejvíc ke zraněním,“ dodává na závěr.

Plzeňský šermíř Jan Žába Lukeš se svoji bustou v restauraci U Herolda. Tu vytvořili v rámci výuky mladí sochaři.Zdroj: Deník / Zdeněk Sequens

I v současné době si občas zašermuje, nebo zajde na pivo do své oblíbené hospůdky U Herolda. Tam ho v době nepřítomnosti zastupuje alespoň busta vytvořená mladými sochaři.