Předchozí
1 z 5
Další

Na kytaru hrál už od útlého dětství. „Když mi bylo devět, vyhrál jsem v Alfě Politickou píseň, kde přitom soutěžili i mnohem starší muzikanti,“ vzpomíná padesátiletý kytarista původem z Plzně. Trochu paradox, že pak působil v kapelách, kterým komunisté zakazovali hrát. Ať už to byla plzeňská Fata Morgana, kterou zakládal v šestnácti, nebo později pražský Törr, s nímž nahrál tři alba.

Daniel Šakal ŠvarcZdroj: archiv D. Švarce

Ještě krátce před listopadem 89 mohl Törr zase hrát a hned po převratu přišel velký Koncert pro všechny slušný lidi. „Tam bylo několik desítek tisíc lidí, velký byl také dvojkoncert na Slovensku, tam nás nechtěli pustit z pódia,“ ohlíží se za dobou, kdy si fanoušci užívali svobody a možnosti chodit na metalové koncerty. Ostatně desky se zaměřením na tvrdou hudbu a mezi nimi i ty od Törru se držely na špici prodejních žebříčků. „To je ale minulost a já se nerad do ní vracím, žiju tím, co je tady a teď. Jak zpíval Aleš Brichta – co bylo, bylo, vždyť život jde dál,“ pokračuje.

Daniel Šakal Švarc v dobách svého působení v Törru.Zdroj: archiv D. Švarce

Po odchodu z Törru v roce 1992 ještě nějakou dobu fungoval zpátky v Plzni v triu Daniel´s, pak se ale na dlouhou dobu ze scény vytratil, na pódiu se objevil až v roce 2006, kdy vystoupil v plzeňské Šeříkovce opět s Törrem a zahrál tři skladby. Víckrát už ale metaloví pamětníci skladby, pod které se podepsal, živě zřejmě neuslyší. „V Törru už nikdo ze staré sestavy není a hrají pochopitelně svoje věci, já už na to odehrát živě celý koncert nemám,“ vysvětluje i skvělý textař, který žije už několik let ve Spáleném Poříčí.

Daniel Šakal Švarc v dobách svého působení v Törru.Zdroj: Josef Kůda

„Jsem dlouho v invalidním důchodu. Jenže důchod nedostávám, protože jsem neměl odpracovaná léta. Žiju jenom z životního minima, na velké vyskakování to není. V Törru mě totiž nějak zapomněli zaregistrovat u autorského svazu, takže nedostávám ani tantiémy. Pokud se tedy ty písničky vůbec někde ještě hrají,“ říká už k současné době.

Daniel Šakal Švarc v dobách svého působení v Törru.Zdroj: archiv D. Švarce

Ani přes tuto situaci ale po své anabázi s Giwmürem, kdy už měl chuť skončit, znovu našel elán a opět tvoří. Nedávno vydal krátké demo MMXX (více zde) a nahrává i pro studiový projekt Petroleum. „Zase mě to chytlo, a budu hrát a tvořit, dokud to půjde. Nápady pořád jsou,“ doplňuje kytarista, který svoji muziku nechce ani škatulkovat jako metal. „Říkám tomu šakalismus,“ uzavírá.

Kytarista Daniel 'Šakal' Švarc.Zdroj: Josef Kůda