Předchozí
1 z 5
Další

„Ale to není jen moje zásluha. Všechna tato ocenění jsou samozřejmě příjemná, ale nebýt kolegů a režiséra, tak by ta nominace vůbec nebyla. Divadlo je prostě kolektivní práce, neberu to jako ocenění jen pro sebe. V Alfě máme perfektní atmosféru a to se v našich představeních odráží. Kdyby tam byla nějaká řevnivost, tak dobrou hru neuděláme,“ říká k nominaci za hru Jenovéfa čtyřiapadesátiletý herec.

Mezi pěti loutkoherci nominovanými na letošní Ceny Thálie je i Petr Borovský (vpravo) z plzeňského Divadla Alfa. Nominaci dostal za výkon v inscenaci Jenovéfa.Zdroj: Foto: Divadlo Alfa

„Začínal jsem ve 14 letech amatérským divadlem, to byla ještě převážně činohra. Podával jsem si i přihlášku na DAMU, ale nevzali mě. Po vojně jsem už nastoupil do Alfy jako technik, chtěl jsem mít na další přihlášku trochu vylepšený profil, že se zajímám o divadlo,“ usmívá se při vzpomínkách na období, které ho nakonec do Alfy přivedlo nastálo. Než se totiž stihl ke studiu opět přihlásit, nabralo vše jiný směr. „Seběhlo se to strašně rychle. Dostal jsem první nabídku na roli, druhou, pak už i větší. A nakonec jsem nastoupil do souboru jako právoplatný člen souboru a učil jsem se za pochodu,“ ohlíží se dál za svými začátky.

Petr Borovský s rodinou.Zdroj: archiv P. Borovského

Z řady představení, ve kterých se během té dlouhé doby objevil, nechce žádné moc vyzdvihovat. „Řadím to všechno na stejnou úroveň. Byl jsem ale rád, že jsme udělali představení Tři mušketýři, s nímž jsme objeli prakticky celý svět, takže se to spojilo i s mojí další zálibou, kterou je cestování. Potvrdilo se tak, že loutkářství je takový náš vývozní artikl, navíc s Plzní konkrétně je hodně spojené a vědí to i za hranicemi,“ pokračuje Borovský.

Petr Borovský, člen Divadla Alfa, v představení Čert tě vem!Zdroj: Archiv Divadla Alfa

Postupem let si vyzkoušel i post režiséra. „Mě baví všechno kolem divadla, takže loutky i vyrábím. Chtěl jsem si pak alespoň jednu věc také zrežírovat, ale jen u té nezůstalo,“ říká herec, jehož režijním debutem byli Číňané v roce 2005. Vedle loutkového divadla také moderuje plzeňský Festival stepu, několik let byl součástí Divadelního léta pod plzeňským nebem, takže si mohl opět odskočit k činohře. „Strávil jsem tam několik sezon v perfektních rolích a s perfektní partou. V posledních letech jsem v jeho termínu jezdil na Loutkářskou Chrudim, kde vedu seminář, a to mě taky hodně baví. Nabídce na roli v Cyranovi s Michalem Dlouhým jsem ale opět neodolal, to bylo bezvadné,“ ohlíží se svojí účastí v oblíbeném letním festivalu.

Herec Petr Borovský táhne tramvaj po náměstí při premiéře divadelního představení Revizor.Zdroj: J. Halamíček

I v této době, kdy jsou divadla zavřená, mají diváci možnost jednou týdně vidět Alfu v akci. „Každou sobotu streamujeme živé představení na youtube, je to teď jedna z cest, jak dostat naše představení k divákům. I když přímý kontakt by samozřejmě byl lepší, těšíme se, až se zase všechno rozvolní a budeme moct hrát, byť třeba jen pro omezený počet diváků. I když návrat do hledišť určitě nepřijde ze dne na den, bude pozvolnější,“ uzavírá Borovský.

Petr Borovský jako moderátor Festivalu stepu v Plzni.Zdroj: archiv P. Borovského