Jmenuje se Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného, jemuž se přezdívalo Bimba. Výstava je holdem tomuto výjimečnému malíři a ilustrátorovi, plzeňskému rodákovi, od jehož narození letos uplynulo sto let.

„Samozřejmě, že nejsou k vidění jen ženy, ale také ilustrace k dobrodružným knihám Otakara Batličky a Jaroslava Foglara. Vždyť třeba foglarovky Přístav volá a Boj o první místo ilustroval Bimba přímo v rodné Plzni,“ říká Jan Hosnedl, kurátor vý-stavy. Právě díky němu se z Konečného (zemřel roku 1990), kterého ještě před čtrnácti lety laická ani odborná veřejnost neznala, stal výtvarník, jehož díla se dočkala několika výstav včetně pražského Obecního domua vidělo je mnoho tisíc lidí.
Jan Hosnedl, středoškolský učitel matematiky a fyziky, byl totiž u toho, když byl v roce 2004 objeven v plzeňském gymnáziu na Mikulášském náměstí dlouhý arch papíru s karikaturou profesorského sboru. Své tehdejší učitele vypodobnil student Bohumil Konečný a dostal za to dvojku z chování. I tohle vysvědčení je na výstavě k vidění.

Pedagog od té doby pátral po originálech Konečného děl a sbíral střípky z jeho života. A tak je díky němu znám příběh Amazony – Octobriany a zrady Petra Sadeckého. „Bimba naskicoval postavu komiksové hrdinky Amazony. Když Sadecký roku 1967 emigroval na Západ, přimaloval Amazoně na čelo pěticípovou hvězdu, přejmenoval ji na Octobrianu a vydával ji za hrdinku disidentského komiksu ze Sovětského svazu. Octobriana dosáhla nesmírné popularity. Obdivoval ji David Bowie, na paži si ji nechal vytetovat Billy Idol. Když se o této zradě Bimba dozvěděl, zlomilo mu to srdce. Sadeckého, který ho od dětství navštěvoval, totiž bral jako vlastního syna,“ vypráví Hosnedl.

Výstava potrvá do 19. ledna, naplánovány jsou komentované prohlídky s kurátorem. Vyšla i stejnojmenná publikace.