Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Západočeská galerie připomíná tvorbu významných architektů

Plzeň – SIAL je zkratka mezi architekty dávno známá a po zásluze věhlasná. Skrývá v sobě název „Sdružení inženýrů a architektů Liberec“, kterému dominovaly osobnosti jako Karel Hubáček nebo Miroslav Masák.

24.1.2012
SDÍLEJ:

Věž Ještěd z let 1966 až 1973 je nejznámějším dílem, které vzešlo z tvorby sdružení SIAL. Právě architektům tohoto okruhu patří současná výstava Západočeské galerie. Pod projektem věže na Ještědu jsou podepsáni především Karel Hubáček a Zdeněk PatrmanFoto: Archiv

Právě tento významný český architekt, spoluzakladatel SIAL a od loňského října nositel Ceny Ministerstva kultury za celoživotní dílo, je spoluautorem nové plzeňské výstavy věnované proslulému libereckému sdružení. Pod názvem SIAL ji pořádá Západočeská galerie do 15. dubna ve své výstavní  síni Masné krámy v Plzni.

„SIAL je dnes pojmem nejen české, ale i evropské architektury. Právě v této architektonické kanceláři vznikl projekt televizní věže s hotelem na Ještědu, která se v roce 2000 stala v hlasování odborníků nejvýznamnější architekturou 20. století u nás,“ zdůrazňují pořadatelé ze Západočeské galerie v čele s jejím ředitelem Romanem Musilem. „Architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman za ni v roce 1969 získali prestižní cenu Augusta Perreta, udělovanou stavbě s mimořádným technickým řešením,“ upřesňují.

Autorem výstavy SIAL je Jakub Potůček z Muzea umění v Olomouci spolu s Miroslavem Masákem a také s historikem architektury Rostislavem Šváchou. Bez nich by nemohla vzniknout ani zároveň vydaná reprezentativní čtyřsetstránková publikace. Výstava byla po premiéře v Olomouci reprízovaná už v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, v Oblastní galerii v Liberci a v Galerii výtvarného umění v Chebu, Plzeň je tedy pátým a nejspíš v České republice posledním místem, kde lze unikátní kolekci zhlédnout.

„V současnosti se jedná o zahraničních reprízách,“ upřesnil Jakub Potůček. „Návštěvníci mohou na výstavě vidět 35 originálních plánů a 14 dobových i nových modelů staveb, mezi nimi například vysílače na Ještědu, obchodního domu Máj nebo České boudy na Sněžce. Dokumentuje pětadvacet klíčových projektů SIAL,“ popsal, co všechno je v plzeňských Masných krámech k vidění.

Autor: Petr Dvořák

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Vánoční strom na náměstí Republiky v Plzni

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení