Právě tento významný český architekt, spoluzakladatel SIAL a od loňského října nositel Ceny Ministerstva kultury za celoživotní dílo, je spoluautorem nové plzeňské výstavy věnované proslulému libereckému sdružení. Pod názvem SIAL ji pořádá Západočeská galerie do 15. dubna ve své výstavní  síni Masné krámy v Plzni.

„SIAL je dnes pojmem nejen české, ale i evropské architektury. Právě v této architektonické kanceláři vznikl projekt televizní věže s hotelem na Ještědu, která se v roce 2000 stala v hlasování odborníků nejvýznamnější architekturou 20. století u nás,“ zdůrazňují pořadatelé ze Západočeské galerie v čele s jejím ředitelem Romanem Musilem. „Architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman za ni v roce 1969 získali prestižní cenu Augusta Perreta, udělovanou stavbě s mimořádným technickým řešením,“ upřesňují.

Autorem výstavy SIAL je Jakub Potůček z Muzea umění v Olomouci spolu s Miroslavem Masákem a také s historikem architektury Rostislavem Šváchou. Bez nich by nemohla vzniknout ani zároveň vydaná reprezentativní čtyřsetstránková publikace. Výstava byla po premiéře v Olomouci reprízovaná už v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, v Oblastní galerii v Liberci a v Galerii výtvarného umění v Chebu, Plzeň je tedy pátým a nejspíš v České republice posledním místem, kde lze unikátní kolekci zhlédnout.

„V současnosti se jedná o zahraničních reprízách,“ upřesnil Jakub Potůček. „Návštěvníci mohou na výstavě vidět 35 originálních plánů a 14 dobových i nových modelů staveb, mezi nimi například vysílače na Ještědu, obchodního domu Máj nebo České boudy na Sněžce. Dokumentuje pětadvacet klíčových projektů SIAL,“ popsal, co všechno je v plzeňských Masných krámech k vidění.