Páteří venkovního programu, který se uskuteční od června do září, budou koncerty a divadelní představení. Plzeňané se mohou těšit například na Pavla Lišku, Chantal Poullain, Jana Potměšila, Ivana Mládka, Simonu Stašovou (na snímku v popředí) a další.

Hned dvě inscenace v režii Ladislava Smočka přiveze na letní scénu Besedy pod širým nebem Divadlo Ungelt. V červnu to bude part pro dvě obyčejné ženy v letech, které se snaží dohnat plnohodnotný život, komedie Na útěku. „Hned po přečtení textu mi bylo jasné, že o tuto hru nesmí Ungelt přijít a že režírovat ji musí Ladislav Smoček. Jen jsem hned nevěděl komu ty dva výjimečné ženské herecké party svěřit. Spojit Janu Štěpánkovou a Zlatu Adamovskou se ukázalo jako skvělá volba," říká šéf divadla Milan Hein.

A vedle nesáhl ani při obsazování rolí stařečků Halperna a Johnsona v legendární anglické tragikomedii, kterou proslavil sir Laurence Olivier. Pro něj byl Halpern v Londýně poslední divadelní rolí. V Ungeltu ji ztvárnil Petr Kostka. Na začátku přichází smutnit nad čerstvý hrob své ženy. Přeruší ho ale František Němec, který na židovský hrob pokládá nezvykle květiny a také smutní. Tajnůstkářský křesťan a přímočarý Žid nemají skoro nic společného. Jen dlouholetou lásku k jedné ženě. Ta je nakonec na lavičce u hrobu spojí téměř jako manžele.

Už roky míří do Besedy také Divadelní spolek Kašpar. Letos to bude s letní poetickou veselohrou Rozmarný večer na motivy Vančurova Rozmarného léta. „Doporučujeme, aby lidé přišli v pruhovaném triku, ať zapadnou mezi nás. O přestávce budou moci navštívit restauraci U čtrnácti pomocníků, kde se část inscenace odehrává," zve šéf Kašparů Jakub Špalek.

Všechna letní představení i koncerty se budou konat za každého počasí. Bude-li pršet, přesunou se do interiérů Besedy.
Venkovní akce na nádvoří jednoho z hlavních kulturních center města Plzně se připravují už sedmým rokem. Každoročně je o ně velký zájem.

Do Plzně v červenci zamíří hvězdná Suzanne Vega

Suzanne VegaJedním z hlavních dat roku Evropského hlavního města kultury je pro Plzeň 7. červenec. V Měšťanské besedě vystoupí Suzanne Vega – zřejmě nejvýraznější světová představitelka neofolku 80. a 90. let a kamarádka prvního českého prezidenta Václava Havla.

„Koncert Suzanne Vega v Besedě jsme domlouvali tři roky. Podařilo se to letos v rámci projektu EHMK 2015 za podpory Plzeňského kraje. Zpěvačka a kytaristka vystoupí za doprovodu dlouholetého hudebního partnera Gerry Leonarda, který vydá za jednu menší kapelu," uvedl Ivan Jáchim, ředitel Dominik centra, které Měšťanskou besedu provozuje.

Kvůli očekávanému velkému zájmu veřejnosti, jenž je patrný už z prvních dnů předprodeje vstupenek, se červencový koncert uskuteční ve Velkém sále Besedy. Má větší kapacitu než zahrada. Navíc je technicky i zázemím lépe vybavený než venkovní prostor, což je pro koncert tohoto typu nezbytné.

Suzanne Vega se narodila v roce 1959 v Santa Monice v Kalifornii rodičům pocházejícím z Portorika a Evropy, kteří pracovali v nově se rozvíjejících počítačových firmách. Ve třech se ale přestěhovala s otcem do New Yorku, kde už na škole začala hrát na kytaru, psát básničky a později i písničky.

V roce 1985 vydala první album. V Americe mělo velký ohlas, ale v Británii se stalo dokonce jedním z nejprodávanějších. Postupně se stala hudební písničkářskou hvězdou světového formátu. Některé její písně trhaly rekordy světových hitparád.

Gerry Leonard spolupracoval s řadou světově známých hudebníků. Nejvíce s Davidem Bowiem a v České republice například s kapelou Čechomor.

Legenda jazzové kytary Al Di Meola bude hrát Beatles

Al Di Meola plays Beatles & More

Měšťanskou besedu navštíví jeden z nejvýznamnějších světových kytaristů Američan Al Di Meola. V programu The Beatles & More posluchačům představí 10. května jazzově upravené skladby liverpoolské legendy, ale také pro něj typické fúze jazzu například s latinskoamerickými rytmy, vážnou hudbou i rockem. Koncert se uskuteční s podporou Plzeňského kraje a projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Al Di Meola pochází z New Jersey. Hudbu studoval na proslulé Berklee Colege a už od nástupu na školu hrál v úspěšných projektech a s úspěšnými hudebníky. Koncertoval třeba s Barry Milesem a byl přijat do kapely Return To Forever. V 80. letech minulého století pak natočil s dalšími dvěma kytaristy jedno z nejprodávanějších živě natočených alb Friday Night in San Francisco. Je také držitelem řady hudebních ocenění. Předloni vydal desku All Your Life: A Tribute to The Beatles, která bude tvořit jádro jeho plzeňského koncertu.

Výběr z letního programu Besedy

21. 6. – Na útěku – Jana Štěpánková a Zlata Adamovská v komedii o náhodném setkání obyčejných žen vydávajících se za svobodou a dobrodružstvím.
23. 6. – Ivan Mládek a jeho Banjo band – Panoptické seskupení komiků a hudebníků přiveze známé i neznámé písně s hereckými vstupy, nehudební scénky i spoustu vtipů.
30. 6. – Šansony Chantal Poullain – Francouzsko-česko-švýcarská herečka a zpěvačka s hlubokým hlasem zazpívá vlastní písně i klasické francouzské šansony.
1. 7. – Po siréně swing! – Pilsner Jazz Band & Metropolitan Jazz Band zvou na svoji swingovou tančírnu, kde zazní hudba domácí i světová z 20. až 40. let minulého století.
7. 7. – Suzanne Vega – koncert hvězdy světového formátu
13. 7. – Luboš Andršt Blues Band & Ingrid Arthur – legenda českého blues si pozvala do Besedy kromě své současné kapely i americkou černošskou zpěvačku.
21. 7. – Wabi Daněk – Koncert trampského barda nabídne legendy, jako je Rosa na kolejích, Outsider waltz, Fram, Ročník 47 a také písně z posledního alba Wabi a Ďáblovo stádo.
2. 8. – Filumena Marturano – Co všechno musí podstoupit prostá žena, aby dostala k oltáři zhýralého boháče? Simona Stašová a Svatopluk Skopal excelují v hlavních rolích slavné komedie.
3. 8. – Komici s.r.o. – Ruda z Ostravy, Miloš Knor a Iva Pazderková ve formátu stand-up comedy z proslulého pořadu HBO Na Stojáka.
10. 8. – Commedia dell´ arte – Komedii plnou záměn, převleků, intrik a lásky nazkoušeli už v roce 1995 pod názvem Spolek sešlých herci brněnských divadel, aby s ní v létě objížděli hrady a zámky. Kvůli úspěchu ale Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová, Marek Daniel a spol. začali hrát neustále inovovanou hru i během roku v divadlech.
16. 8. – Rozmarný večer – Divadelní spolek Kašpar zve na vančurovskou plovárnu Antonína Důry uprostřed Rozmarného léta. Kašpary skvěle poupravená inscenace zatahuje diváka do děje i mezi herce (Potměšil, Špalek, Boušková) už sedm let.
25. 8. – Samson vícebarevný – S kým vším už hrál na jednom podiu Jaroslav Samson Lenk? To připomene večer oblíbeného folkového písničkáře, který si své hudební kolegy sezval v jeden večer na jedno jeviště.
27. 8. – Pan Halpern a pan Johnson – Petr Kostka a František Němec se setkají v anglické tragikomedii u čerstvého hrobu Halpernovy ženy. Johnson tam právě položil kytku a neznámému vdovci to odůvodnil, že byl 50 let důvěrníkem této ženy.