Z programu zbyl jediný koncert, a to ten zahajovací. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany, doplněný krátkým průvodním slovem, odehraje ve čtvrtek 4. března 2021 od 19 hodin Plzeňská filharmonie bez diváků, pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho. Přímý přenos koncertu z Měšťanské besedy bude vysílat televize TV ZAK, záznam pak bude ke zhlédnutí i na YouTube kanálu Plzeňské filharmonie.

Přípravě a propagaci festivalu přitom Plzeňská filharmonie věnovala celý rok, dokonce se podařilo do letošního programu přesunout některé zrušené koncerty z loňského roku. „Pandemie covidu a protiepidemická opatření ovlivňují naše životy už víc než rok a Plzeňská filharmonie se vyrovnává s jejich dopady druhou sezonu. Milovníkům hudby nabídneme alespoň zahajovací koncert a doufám, že je potěší. Opravdu se moc těším na chvíle, kdy se budeme znovu setkávat v koncertních sálech osobně,“ řekla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

„Všichni prožíváme nelehké období nejistoty z dalšího vývoje nebezpečné pandemie. Přeji všem posluchačům, aby tóny Smetanovy hudby pomáhaly i dnes umocnit naše odhodlání k překonání tíživé situace,“ dodává předseda Správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec.

Z festivalu zůstala zatím také část doprovodného programu. K 41. ročníku plzeňského mezioborového sympozia, který je nově přesunutý na 17.–19. června, se výstavou v on-line podobě připojí Studijní a vědecká knihovna v Plzni. Stejně tak je na červen přesunuto zahájení výstavy Já a oni. Jedinec a společenství v umění 19. století v Západočeské galerii. Z produkce Divadla J. K. Tyla v Plzni je zrušeno představení Papageno v kouzelném lese a představení Prodaná nevěsta se přesouvá na 27. března, kdy bude na webu goout.cz zpřístupněn jeho placený záznam.

Pro vrácení vstupného za zrušené koncerty 41. ročníku festivalu Smetanovské dny se lze obracet přímo na Plzeňskou vstupenku (info@plzenskavstupenka.cz), kam postačí e-mailem zaslat ofotografovanou vstupenku a číslo účtu, či na Plzeňskou filharmonii.