VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznešené a zbožné, to je baroko na západě Čech

Plzeň - Vznešenost a zbožnost jsou hlavními znaky barokního umění, a tak není divu, že se tato dvě slova objevila v názvu výstavy, která je od podzimu až do 20. března k vidění v Masných krámech.

31.12.2015
SDÍLEJ:

Vznešenost a zbožnost jsou hlavními znaky barokního umění, a tak není divu, že se tato dvě slova objevila v názvu výstavy, která je od podzimu až do 20. března k vidění v Masných krámechFoto: Archiv

Výstava Vznešenost & zbožnost/Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách připravená Západočeskou galerií (ZČG) v Plzni má jistě co nabídnout. Vždyť právě baroko mohou lidé v našem regionu potkávat téměř na každém kroku ať již v podobě venkovských kostelů, soch svatých či křížků u cest, ale i v krajině, jejíž podoba se v okolí Plzně formovala v mnoha případech právě v baroku.

"Příznivá poloha oblasti vedla k výraznému uplatnění předních uměleckých osobností z Prahy i sousedního Bavorska. Ty právě zde namnoze dostaly příležitost podat své vrcholné výkony," poznamenává Roman Musil, ředitel ZČG a dodává: „Místní tvůrci se pak vyrovnávali s příklady velkých současníků a byly jim svěřovány významné realizace."

Výstava v Masných krámech představuje obě skupiny umělců, kteří tvořili od počátku 17. století do druhé poloviny 18. století. Mezi tu první – známé – patří například architekt Jan Blažej Santini či malíř Petr Brandl nebo sochař Matyáš Bernard Braun, k té druhé – skupině místních umělců – pak můžeme zařadit třeba Lazara Widemanna, plzeňského rodáka a sochaře, nebo malíře Eliáše Dollphopfa narozeného v Tachově.

Některé exponáty uvidí lidé poprvé, některé dokonce představovaly překvapení pro autory výstavy. „Například v koutě jednoho z plzeňských kostelů se podařilo najít oltářní obraz od Jana Kryštofa Lišky vytvořený pro kostel sv. Václava v Plasích. „Obraz byl přes šedesát let považovaný za ztracený," uvedl jeden ze spoluautorů výstavy Štěpán Vácha.

Jak autoři výstavy Andrea Steckerová (Národní galerie v Praze) a Štěpán Vácha (Ústav dějin umění Akademie věd ČR) připomínají, slova vznešenost a zbožnost však zároveň naznačují, jak se v barokním umění s jeho vysokými estetickými nároky jedinečně snoubily ambice sebevědomých objednavatelů a duchovní potřeby, jež byly nedílnou součástí jejich životního stylu, ale i vnitřního životního postoje. Proto na výstavě v Masných krámech nepředstavují jen umělce a jejich životopisy, ale také ty, kdo je podporovali a umělecká díla si u nich objednávali.

Část výstavy je proto věnována bohatým klášterům v Plasích, Kladrubech, Teplé a Chotěšově, které do regionu zvaly nejvýznamnější umělce oné doby. A tak díky opatovi cisterciáckého kláštera v Plasích Evženu Tyttlovi můžeme dodnes obdivovat Santiniho stavby v Plasích či Mariánské Týnici. Stejný architekt pak tvořil pro benediktiny opravu a přestavbu jejich sídla v Kladrubech.

Křest Kristův, obraz slavného barokního malíře Petra Brandla, je jedním z dominantních prvků výstavy, jež přibližuje barokní umění v západních Čechách

Další část výstavy pak představuje významné šlechtické rody, které byly patrony a mecenáši barokních umělců. K takovýmto rodům patřili například Lažanští usídlení v Manětíně. Štědře podporovali Petra Brandla, který vytvořil pro hřbitovní kostel sv. Barbory a farní kostel sv. Jana Křtitele v Manětíně nejpočetnější soubor maleb mimo Prahu. Petr Brandl do Manětína také přivedl holandského malíře Filipa Kristiána Bentuma, který vytvořil soubor rodových podobizen. A pro Lažanské pracoval i méně známý malíř Václav Dvořák, jenž vytvořil na tehdejší dobu neobvyklý cyklus maleb zobrazující služebnictvo. Ukázky prací těchto tří umělců jsou v Masných krámech k vidění.

Expozice obsahuje kromě obrazů také sochy, monstrance, mešní poháry, dřevořezby, spodní roucho duchovního nebo drahocenný želvovinový oltář původně z plaského konventu. Unikátem je podle Váchy soubor dvanácti obrazů světců malovaných na lasturách či portrét stavebníka chrámu v Kladrubech, opata Maura Fintzgutha, jehož podoba nebyla známá.

Výstava Vznešenost & zbož-nost/Barokní umění na Plzeňsku a v západních Čechách byla připravená jako součást projektu Plzeň 2015.

Doprovodný program výstavy

ZČG připravila k výstavě Vznešenost a zbožnost i rozsáhlý doprovodný program složený z přednášek osobností, jež se zabývají dějinami umění, i komentovaných prohlídek, jimiž provedou autoři výstavy Andrea Steckerová a Štěpán Vácha. Přinášíme kompletní doprovodný program.

Přednášky:
13. 1. v 17 hod.
Sv. Václav v nebeské slávě a v plné kráse: Nově nalezené a zrestaurované dílo Jana Kryštofa Lišky z farního kostela v Plasích (Štěpán Vácha)
27. 1. v 17 hod.
Barokní umělecké řemeslo v západních Čechách (Jan Mergl, náměstek ředitele Západočeského muzea v Plzni a vedoucí uměleckoprůmyslového oddělení))
10. 2. v 17 hod.
Petr Brandl a západní Čechy (Andrea Steckerová)
17. 2. v 17 hod.
Sochař Lazar Widemann a jeho tvorba v západních Čechách
Dílo Matyáše Bernarda Brauna pro západočeské kláštery
(Viktor Kovařík, pracovník Národního památkového ústavu (NPÚ), autor monografiie o Lazaru Widemannovi, a Terezie Šiková, pracovnice NPÚ)
24. 2. v 17 hod.
Jan Blažej Santini a jeho následovníci na Plzeňsku (Jakub Bachtík, pracovník NPÚ)
9. 3. v 17 hodin
Plaský klášter a jeho příspěvek k západočeskému baroku (Irena Bukačová, ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici)
16. 3. v 17 hod.
Barokní nástěnné malířství v západních Čechách (Martin Mádl, Ústav dějin umění Akademie věd ČR)

Komentované prohlídky
9. 1. v 15 hodin (Andrea Steckerová)
so 16. 1. v 15 hodin (Štěpán Vácha)
6. 2. v 15 hod. (Andrea Steckerová)
20. 2. v 15 hod. (Štěpán Vácha)
5. 3. v 15 hod. (Andrea Steckerová)
19. 3. v 15 hod. (Štěpán Vácha)

Pašijové hody Eliáše Dollhopfa na výstavě Vznešenost & Zbožnost v plzeňských Masných krámech

Autor: Hana Josefová, ČTK

31.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 21 000 Kč

Účetní finanční a investiční Finanční účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě Vašeho zájmu zašlete prosím strukturovaný životopis spolu s očekávaným hrubým měsíčním příjmem na adresu: plzen@kodap.cz, předmět zprávy: finanční účetní, , Nabízíme: práci ve stabilní společnost, možnost dalšího růstu a vzdělávání, plný úvazek, nástup dle dohody, Požadujeme: znalost účetnictví a základní přehled o daních, znalost práce na PC (MS Excel) - znalost IS Helios Orange výhodou, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Kodap plzeň, s.r.o., Samaritská, č.p. 204, 301 00 Plzeň 1. Informace: Životopis, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva obsluha strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu Nepomucká 737, Přeštice a Zelené 13, první telefonicky kontakt se zaměstnavatelem telefonicky. Pracoviště: Pelmako plus s.r.o., přeštice, Nepomucká, č.p. 737, 334 01 Přeštice. Informace: Oleksandr Ostash, +420 773 472 420.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 20 000 Kč

Technici projektanti, konstruktéři v ostatních průmyslových oborech Obalář - koordinátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obalář - koordinátor zodpovídá za návrh obalů a jejich vhodnost dle druhu přepravy a celkovou přípravu spojenou s expedicí výrobků. Zajišťuje nákup obalů, materiál pro balení a výrobu beden, vypisuje dodací listy. Požadavky: střední vzdělání s maturitou, dobrá znalost práce na počítači (Word, Excel), technická představivost, manuální zručnost, svědomitost. Výhodou je znalost programu AutoCad, pasivní znalost AJ nebo NJ. Nabízíme týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění 700,- Kč, stravování, sick days.. Pracoviště: Ts plzeň a.s., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jitka Soukupová, +420 377 336 244.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 18 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník/ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodej a manipulace s elektroinstalačním materiálem. Pracovní doba od 7 do 15.30 po-pá., Vhodné pro muže i ženy - nutná pečlivost. Výše mzdy od 18000,- Kč do...dle výsledku pobočky., Zaměstnanecké výhody: Stravenky 80,-/den. Pracoviště: Jakub elexmayer, s.r.o., velkoobchod elektromateriál, Domažlická, č.p. 676, 318 00 Plzeň 18. Informace: Josef Čánecký, +420 731 622 761.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava videoher v nákupním centru Plaza

Pac-Man i Mortal Kombat 2 jsou v Plaze

Karel Krejčí

Fotbalová česká dvacítka přivítá v Luční tým Itálie

Největším holubářem je pantáta Beránek, tvrdí ochotníci z Příchovic

Příchovice – Novinka Buřiny vznikla podle hry z roku 1941.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

OBRAZEM: Na radnici ocenili mladé sportovce

Plzeň - V obřadní síni plzeňské radnice byli v úterý oceněni nejlepší mladí sportovci Plzně za rok 2017. 

Rozhodl Stach. Semifinále je blízko

Olomouc, Plzeň – Karta se obrací ve prospěch favorita.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT