VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava nabízí pohled na osobitý styl grafika Milana Bauera

Plzeň - Až do 6. září mají Plzeňané možnost se setkat s tvorbou plzeňského grafika Milana Bauera na jeho výstavě grafik v Pivovarském muzeu v Plzni.

19.6.2015
SDÍLEJ:

Pivovarské muzeum v PlzniFoto: ČTK

V letošním roce kdy výtvarník slaví významné životní jubileum je tato rozsáhlá prezentace úspěšnou bilancí jeho pozoruhodné, nejen grafické tvorby. Milan Bauer po studiích na Střední keramické škole v Bechyni, se keramické tvorbě nikdy nezačal věnovat. Velice rychle se ale zorientoval v různých grafických technikách.

V poměrně krátké době zaujal jasné postavení mezi předními českými grafiky. Laickou i odbornou veřejnost zaujal svým osobitým stylem, který se vyznačuje po formální stránce detailním propracováním daného námětu, jehož ústředním motivem bývá často starodávná technika.

Hlavním tématem je zpracování technických artefaktů do poetických grafických kompozic. Fantazie výtvarníka mnohdy předčí představy autorů těch nejfantastičtějších románů science fiction, kteří vymezují svůj prostor spekulativními technologiemi, přírodními jevy nebo dosud neznámými formami života. Na rozdíl od těch, kteří zařazují své „příběhy" do vesmíru, budoucnosti… nás on nechává, podaří-li se nám vstoupit do jeho grafických příběhů, v čase současném ve kterém nás ale dokáže „ obklopit" magickou atmosférou plnou poezie. Netouží ale a nesnaží se umocňovat věrohodnost svých grafik, svého obrazového celku, a tak se mu daří přibližovat se až k science – fiction, k vědeckofantastickému žánru. Vznikla a neustále vzniká řada grafických listů inspirovaných starou technikou, ať už se jedná o různé samohyby, motocykly, lokomotivy, nebo i lehce strašidelné artefakty.

Inspiraci čerpá nejen z knih anatomie, starých katalogových listů továren, výkresů a starých reklamních materiálů. Prokresluje a rozkrývá vnitřní detaily objektů. Vyvolává obraz poetické vize, naznačuje další významové vazby, zvyšuje poetické napětí a vyzývá k fantazii. Perfektně dokáže především na větších plochách svých grafických listů vytvořit kolem ústředního technického motivu kompozici zdánlivě nesouvisejících výtvarných artefaktů, kterými působí na senzibilitu člověka. Doslova dráždí přebytkem vizuálních informací. Jako by nastoloval snovou představu reality v intencích dávného renezančního poznatku, kdy na umění začaly mít vliv nové objevy nejen ve vědě, technice, přírodních vědách…

Bauer klade důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život. Tak jako se renesanční člověk vymaňoval ze středověkého způsobu myšlení a od boha se začal obracet i směrem k člověku samému, k přírodě, k technice… dokáže výtvarník nezvyklými kombinacemi mnohdy nereálných technických monster, vytvořit úchvatné kompozice, ke kterým dokáže přiřadit ještě i jiná významová poselství která, jsou plná, pro mnohé z nás, doposud nepoznanou poezií. Bez nadsázky je možné jeho grafickou tvorbu označit jako „poezii techniky". Základním výrazovým prostředkem je čárový lept doplňovaný barvou na podkladě tisku z několika desek. Dokonalá znalost jak techniky leptu, tak i dalších hlubotiskových technik jen povyšuje jeho práce.

Kromě tvorby grafických listů se Milan Bauer věnuje grafickému designu, grafické úpravě knih (Šumavské vzpomínky na časy, kdy práce voněla dřevem), kalendářů a časopisů (Vítaný host na Šumavě a v Českém lese). Výstava přináší i ukázky těchto jeho Praci. Výtvarník je členem Spolku českých umělců grafiků Holar. Ve francouzském Chamolieres získal v roce 2014 na prestižní přehlídce grafiky cenu poroty. Ve druhé polovině roku 2014 byl vybrán jako autor dopisnice a známky k výročí Českého vynálezce Josefa Božka, kterou vydala ČESKÁ POŠTA. Jeho grafické listy a ex-libris jsou ozdobou soukromých sbírek i muzeí nejen u nás, ale po celém světě.

Pavel Hejduk

Autor: Redakce

19.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Zimní sezóna je již v plném proudu.
1

VIDEO: Podívejte se, jaké jsou aktuální sněhové podmínky na Špičáku

Zrekonstruovaný dům v Plachého ulici nabídne třináct nových bytů

Plzeň - Petr Brožek je od narození nevidomý. Dlouhou dobu se mu nedařilo sehnat kvalitní a odpovídající zázemí. Středa ale patřila ke šťastným dnům jeho života, dostal totiž klíče od nového bytu, jejž opravilo město.

FOTO: Koledy zněly v celých západních Čechách. Zpívalo na 21 tisíc lidí

Plzeňsko - Akce Česko zpívá koledy se konala také na několika místech na Plzeňsko.

V Radbuze plavala mrtvola bezdomovce

Plzeň – Ve čtvrtek před polednem byla nalezena mrtvola muže. Tělo bylo spatřeno v řece Radbuze nedaleko Presslovy ulice.

Plzeňské ZOO přibyl samec Nepál

Plzeň - Křtiny nové pandy červené proběhly ve středu v plzeňské ZOO.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT