Ukazuje ho nejen jako autora kreslených vtipů, karikatur a ilustrátora, ale také jako amatérského antropologa, dostalo se i na jeho díla z dalších žánrů.

„Z Nepraktových sbírek tu máme třeba lebky protažené bandážováním či s různými zraněními. Někdy zhojenými, jindy smrtelnými. Na to, že byl amatér, je jeho kolekce hodně zajímavá,“ přiblížil jednu z částí výstavy Aleš Česal, který ji připravoval.

„Antropologii se Neprakta věnoval už od mladého věku, na odborných popiskách se podílel doktor Kuželka z Národního muzea, kde je v depozitáři sbírka uložena,“ doplnil k této části výstavy kastelán zámku Kozel Jan Polívka.

„Výtvarná část pak představuje i jeho oleje, díla technikou suché jehly nebo novoročenky, které dokazují, že kdyby se tomu věnoval víc, byl by asi hodně uznávaný. Nepraktu však víc bavila lidová tvorba. Máme tu také ukázku jeho děl z oblasti heraldiky, kdy si vymýšlel i vlastní erby,“ komentoval Česal malířské a kreslířské exponáty.

Nezapomnělo se ani na Nepraktovu tvorbu spojenou se západočeským regionem, mezi exponáty jsou komiks Kati jedou do Rokycan a Nepraktovo pojetí pověsti o Radoušovi či Černém Hanušovi.

Výstava bude v jízdárně zámku otevřená do 30. srpna.