Na jaře minulého roku se vydali na svou nejdelší a nejobtížnější cestu po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kteří v roce 1959 započali svou slavnou cestu vozy Tatra 805 po Asii.

Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek z Plas svou výpravou chtěli připomenout, že letos se 14. února dožije sta let plzeňský rodák, slavný cestovatel Miroslav Zikmund, který nyní žije ve Zlíně. „Před výpravou jsme se vůbec neodvážili za ním přijít a prosit ho o rady,“ říká Socha. „Prostřednictvím jeho kurátorky jsme s ním však byli ve spojení. Posílali jsme mu zprávy a fotky z cest. A naše výprava ho nejspíš zaujala. Vysloužili jsme si pozvání do Zlína na oslavu jeho stovky,“ dodává s úsměvem.

„Vrátili jsme se těsně před Vánoci. Za devět měsíců jsme procestovali dvaatřicet zemí, urazili jsme 130 tisíc kilometrů, přepravovali jsme se auty, loděmi, autobusy, vlakem či na koních a samozřejmě pěšky. A jedli jsme konzervy, které teď už nechci ani vidět,“ říká Vaňourek. Dodává, že se dokonce setkali s mužem, který pamatuje Hanzelku a Zikmunda.

Výpravu Sochy a Vaňourka představí výstava v Papírně na Slovanech. Začne 17. února a končí 17. března. Každý víkend se tam mohou návštěvníci s cestovateli setkat.