Houseelectro-swingová kosmická show. Zatím jen takovéto stručné informace se objevují v souvislosti s novým turné Vojty Dyka a brněnského bigbandového orchestru B-Side Band. A ještě jedna důležitá informace pro Plzeňany: První termín tour po roční koncertní odmlce je v polovině března v Plzni.

Spolupráce herce, zpěváka a performera Vojty Dyka s B-Side Bandem je v tuzemsku jedním z nejsledovanějších hudebních projektů posledních pěti let. Začalo to tím, že kvůli vystupování s orchestrem dal Dyk vale velmi populární skupině Nightwork, což samozřejmě vzbudilo u jejích fanoušků i některých médií řadu emocí a negativní publicity. A pokračovalo to tím, když spolupráce s bigbandem začala přinášet první ovoce. Od začátku se dařilo a úspěch i zájem veřejnosti umocnila ještě cena Anděl Akademie populární hudby v kategorii nejlepší zpěvák za Dykovo předešlé účinkování v lyrikálu Kudykam Michala Horáčka.

V roce 2014 vydal B-Side Band a Dyk první album s názvem Deska a v roce 2015 následovalo velké turné, které se tehdy zastavilo i ve vyprodané a nadšené Měšťanské besedě. Loni si dali hudebníci i zpěvák koncertní pauzu. Vyplnili ji ale pracovně. Připravili scénické provedení Mše Leonarda Bernsteina. Vojta Dyk se prý s dílem vrátil do svého mládí, kdy ho Mše poprvé zaujala.

„V té době, když mi bylo asi deset, tak jsem poslouchal jednu takovou klasickou diskověc, Nirvanu – tu jsem znal nazpaměť, pak Race Against The Machine nebo i operu Carmen a dostala se ke mně také ta Bernsteinova Mše. A já se pokoušel to taky zpívat. A hrozně se mi to líbilo, protože to bylo tak trochu rockový, jazzový ale i klasika," vzpomíná Dyk, který považuje toto dílo za naprosto jedinečné, za jeden z nejlepších hudebních počinů 20. století.

„A pak jsem si říkal, že když budu umět jednou skutečně dobře zpívat, že bych se k tomu mohl vrátit. No a teď přišla ta doba, kdy se na veřejnosti říká, že jsem dobrý zpěvák, mám cenu i od těch odborníků, tak jsem si řekl, že je čas a pustili jsme se do toho," dodává zpěvák. Jeho druhou významnou loňskou aktivitou, to ovšem v činohře, byla hlavní role v experimentální hře Pan Theodor Mundstock v pražském Studiu hrdinů. S bandem tak loni odehrál jen dva koncerty – výroční koncerty k deseti letům B-Side Bandu. Uskutečnily se na konci roku v Praze a Brně.

„V březnu vyjde k tomu našemu jubileu ještě deska a hned na to jedeme s Vojtou turné po celé České republice a Slovensku. Bude to kompletně nový program, stage design, pár hostů – no prostě všechno," říká kapelník bandu Josef Buchta.

Opět se budou hrát hlavně autorské swingové a jazzové písničky členů bandu avšak i skladby klasické hudby a autorů, jako byl Antonín Dvořák, upravené právě pro bigbandový orchestr. A Vojta Dyk bude zpívat, tančit, hrát i křepčit na pódiu i mezi posluchači. „Už se těším. Koncerty mě baví. To je prostě koření hudby. Nashle v březnu v plzeňské Besedě," vzkazuje zpěvák.

Na koncert lze koupit vstupenky k sezení případně i k stání resp. na parket, aby se dalo i tančit. Sál pro to bude speciálně upraven.