Plzeňská zpěvačka začala v sedmnácti letech zpívat s plzeňskou folkrockovou kapelou Ultramarin. Později se pustila na sólovou dráhu na níž ji doprovázejí přátelé – muzikanti. Do jejího repertoáru patří původní písničky, šansony i jazzové standardy.

Jste sice zpěvačka, ale první otázka směřuje k jiné aktivitě. V tomto období býváte často k vidění na březích řek a rybníků a v plavkách. Jak jste se dostala do party plzeňských otužilců?
Před lety mi jeden kamarád řekl, že už musí jít na trénink. Prý chodí plavat do Hradiště. Já tehdy řekla, že půjdu s ním. „To bys měla zkusit až tak na jaře, teď je prosinec,“ smál se. Já se nedala odbýt a před čtyřmi lety 24. prosince jsem si do diáře zapsala své první otužování. Do vody jsem vlezla bez příprav, vyhecovala mě atmosféra, kterou vytvořila parta otužilců.

A od té doby se chodíte často koupat do ledové vody?
Dvakrát třikrát do týdne vlezu do Mže v Malesicích u jezu. Nejraději plavu sama, i když to by se dělat nemělo. Řeka je tam však docela úzká, takže si věřím, že bych se na břeh dostala.

Cítíte se jinak od té doby, co jste otužilec?
Pomohlo mi to psychicky i fyzicky. Když jsem měla bol, vždycky jsem měla pocit, že ho řeka ze mě smyje. A bývám zdravá, nemarodím.

Jaké máte plány na rok 2019 jako zpěvačka?
Jeden z nich je spojen s otužováním a je spíše organizační. Připravujeme Otužilecký bál v Sokolovně v Plzni v Hradišti. Hraje na něm orchestr, který se střídá s DJem, připravujeme půlnoční překvapení. Bude 30. března.

Teď už k vašim pěveckým plánům…
Už mám naplánovány některé tradiční koncerty. Začínáme v únoru v HiFi klub na plzeňském náměstí Republiky. Koncertovat budu U Ježíška, ve Staré synagoze nebo v divadélku JoNáš v Měšťanské besedě. Já tahle komorní a duchovní místa zbožňuji.

V seznamu máte i benefiční koncert…
Je pro sdružení PROCit, které pomáhá rodinám, v nichž žijí děti s autistickým postižením. Jeho předsedkyni Irenu Vítovcovou, maminku chlapce s tímto postižením, znám už dlouho. Asi před deseti lety jsme se potkaly, šly na kafe a domluvily se na benefičních koncertech. Vždycky pozvu nějaké hosty. Už nám zpíval Laďa Kerndl, Ondřej Ruml nebo James Harris, Luboš Pospíšil či vokální kvintet Hlasoplet. Koho pozvu letos, je zatím tajemstvím.

Vy vlastně sama sobě děláte manažerku…
Má to své výhody. Samozřejmě, že bych chtěla svého vlastního skvělého manažera nebo manažerku. Dělám ale okrajový žánr, takže je jasné, že by na mně moc nevydělal. To by musel dělat z lásky ke mně a muzice. Část mého publika je už dvacet let stálá. Na mé koncerty chodí především ženy, které občas s sebou přivedou své partnery. Jedna z mých posluchaček dala název i mému pořadu. Kdysi mi po koncertě řekla: „Ježíš, Vlaďko, ty jsi mě tak pohladila po duši!“ A tak se mé pravidelné koncerty v JoNáši jmenují Pohlazení po duši s Vlaďkou Bauerovou a jejími hosty.

Jací muzikanti vás doprovází?
Už osmnáct let vystupuji sklavíristou Václavem Greifem. Jsme na sebe napojení. Nemusíme se na ničem dlouho domlouvat. Stačí jen mrknout. Dalším mým dlouholetým spolupracovníkem je kontrabasista Dan Eberle. A pak si na různé koncerty zvu různé hosty, třeba výborného houslistu Milana Broučka, saxofonisty Jiřího Tarantíka nebo Karla Bečváře. Snažím se mít koncerty pestré a pokaždé trochu jiné, aby stálí fanoušci vždycky zaznamenali nějakou změnu. A tak koncert od koncertu měním alespoň částečně i repertoár.

Z čeho se vlastně skládá?
Pořád zpívám původní písničky z pěti alb, které jsem vydala už před lety. Tenkrát mi písničky skládal Vítek Fiala či Michal Röhrich, Texty napsal Zbyšek Raška, Přemek Haas a Michal Bystrov. A jak si obměňuji ten repertár, tak kolikrát zjistím, jak krásné písničky jsem tehdy nahrála. Vždyť první CD jsem vydala v roce 1999.

Máte v repertoáru i tak zvané jazzové standardy?
Mám a jsou to vždycky srdeční záležitosti, tedy písničky zpěvaček, které miluji. Třeba Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan, Diana Krall… Inspirují mě, ale vždycky si jejich písničky udělám po svém a s pěkným českým textem.

Letošní koncerty Vlaďky Bauerové
27. února Hifi klub Plzeň
21. března kostel U Ježíška Plzeň
16. dubna kostel U Ježíška Plzeň
23. května Divadlo Jonáš v Měšťanské besedě Plzeň
26. června U Pramenů v Plzni na Roudné
25. září Benefiční koncert pro autisty Stará židovská synagoga Plzeň
24. října Kostel U Ježíška v Plzni
19. prosince Divadlo Jonáš v Měšťanské besedě v Plzni