A přesto se mu na jeviště vešla víra v člověka i jeho dobro, láska, smrt a také moudrost, rozvaha, temperament i slunce pověstmi opředené Kréty. Svědkem byla sobotní premiéra – orchestr s dirigentem Pavlem Kantoříkem (střídat se bude s Jiřím Petrdlíkem) scéna Ivo Žídka, kostýmy Romana Šolce, balet připravený Petrou Parvoničovou i sbor vedený Kateřinou Studentovou.

Říká–li se, že je divadelní postava vytesána jakoby z jednoho kvádru, bývá to většinou pouhé klišé. Titulní hrdina amerického muzikálu skladatele Johna Kandera a libretistů Freda Ebba a Josepha Steina podle románu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise však takový je. Musí mít silné charisma spojené s životní zkušeností. Plzeňský muzikálový a operetní soubor mezi svými členy představitele pro tuto roli nenašel. Oslovil proto předního sólistu opery Divadla J. K. Tyla Dalibora Tolaše, který rád zkouší i jiné žánry včetně muzikálu a operety. Alternuje s Ladislavem Kolářem z Městského divadla v Brně, který vystoupil o premiéře a jehož charisma jako by se pro tuto postavu zrodilo. Tragikomickou Hortensií v dalším ze svých obrovských jevištních výkonů dojímala nenapodobitelná Stanislava Topinková–Fořtová. V mladého Zorbova spolusouputníka Nika se převtělil s obdivuhodnou přesvědčivostí a jistotou Jan Kříž, známý ze soutěže Česko hledá SuperStar. V alternaci uvidíme domácího sólistu Jana Kaštovského, kterého si Plzeň musí vážit za každou z jeho dosavadních rolí. Krásným zpěvem oslovily o premiéře i hostující Athina Langoská a plzeňská Michaela Rybicka.

Výmluvná a vkusná je v novém nastudování inspirace Krétou první poloviny minulého století. Inscenace muzikálu Řek Zorba má všechny předpoklady ozdobit repertoár Divadla J. K. Tyla na řadu sezon.