První ročník sympozia na zdejším zámku se otevře zítra pod názvem Mezi světy a vyvrcholí 30. srpna, kdy v zámecké kapli začne výstava děl vytvořených během deseti dnů. Autoři z České republiky, Itálie, Dánska, Německa, Moldavska, Bangladéše, Číny, Kolumbie a USA se na místě inspirují prostředím zámku, přilehlým parkem i okolní přírodou.

Myšlenku malířského setkání se rozhodli uvést v život majitelé dolnolukavického zámku Victoria Duphenieux a Zoltan Duphenieux a kurátoři Ruhul Amin Kajol a Helena Fenclová. První z nich pochází z Bangladéše, ale už léta žije v Dánsku a sympozia se zúčastní i jako tvůrce. Dánsko a Spojené státy propojuje ve svém životě i díle Glen Garner, zatímco Bangladéš a Itálii malíři Shafiqul Kabir a Uttam Kumar Karmaker. Z Dánska přicestuje do Dolní Lukavice také Torben Von Deyen, Německo budou zastupovat Peter Götz a Kalle Lind, z Moldavska tu bude Igor Sava, Čínu reprezentuje Qiu Bin a z Kolumbie je Ruben Dario Martinez. Z českých výtvarníků se setkání účastní Milan Kasl a Michaela Poková. Mezi světy je příhodný název sympozia už proto, že autoři zastupují tři kontinenty.

Cílem netradičního setkání malířů v zámku, kde v polovině 18. století působil skladatel Joseph Haydn, je podle organizátorů propojení různých umělců a různých kulturních a uměleckých zázemí při společné tvorbě v magickém prostředí. „Volba názvu sympozia vychází z geografické různorodosti původních i současných domovů zúčastněných výtvarníků,“ zdůrazňuje česká kurátorka Helena Fenclová. „Každý z nich si nese ve své mysli historii své země, její kulturu i její současný život. Mnozí z nich si vybrali pro svůj život jinou zemi, než ve které se narodili. Dostali se do konfrontace s jiným prostředím, s jiným způsobem myšlení a s odlišným pojetím světa. Během sympozia se budou při společné tvorbě a životě všechny tyto skutečnosti vzájemně prolínat a ovlivňovat,“ upřesňuje.