Před 180 lety byl Revizor uveden poprvé v Petrohradě. V pondělí 7. listopadu má pětiaktová satirická komedie ruského klasika Nikola Vasiljeviče Gogola premiéru v plzeňském Divadle Pluto, jde o 25. hru tohoto divadla. Režie a zároveň hlavní role falešného úředníka se ujal Pavel Kikinčuk.

„Pavel měl tuhle komedii vždycky rád a byl jeho sen hrát Chlestakova. Já to zároveň beru jako výzvu uvést v Plutu klasiku. Zvlášť když jsme posledně hráli dvě komedie Tondy Procházky," říká principálka doubraveckého divadla Jindřiška Kikinčuková. Ona sama hraje hejtmanku, ovšem jen dočasně, než se na jeviště po porodu vrátí Pavla Bečková. „Je to taková jednostranně orientovaná žena, jejím jediným zájmem je provdat dceru. Moc si to užívám," říká Kikinčuková, již podle jejích slov překvapilo, jak málo se toho od poloviny 19. století změnilo. „Hra je pořád aktuální. Lži, podvádění, podmazávání a křivárny jsou tu pořád," vysvětluje, proč by komedie mohla mít úspěch i nyní.

Zkoušky byly těžké

„Nechtěli jsme do původní hry zasahovat, ale trochu toho 'pluťáctví' tam je," podotýká Pavel Kikinčuk. Ve hře se například objevují úryvky z ruských lidových písní, které česky přetextovala Jindřiška Kikinčuková.

Vzhledem k tomu, že v Revizorovi se objevuje asi patnáct postav, bylo těžké hru vůbec nazkoušet. „Každý má nějaké povinnosti a závazky jinde a byla nadlidská práce se dát dohromady," podotýká režisér a představitel hlavní role.

Hejtmana, který se snaží falešného revizora uplatit a vlichotit se mu, hraje Bronislav Kotiš, představitel například Sama z pražského muzikálu Mamma Mia! nebo ústřední dvojrole Celestina/Floridora v Mam'zelle Nitouche Hudebního divadla Karlín. „Každý hejtman, kterého jsem v téhle roli viděla, byl podsaditý, jednoduchý, kulaťoučký a hloupý. Broňa je tomuhle všemu protipól a to se mi líbí," říká o někdejším sólistovi plzeňského muzikálu a operety principálka. Vzhledem k tomu, že jde o velkou roli, přiznává Kotiš, že se nejprve trochu zhrozil. „Je to návrat ke klasické činohře, což je příjemné. Texty jsme si upravovali jen malounko, aby třeba lépe vyšel vtip. Ale jinak dodržujeme překlad Zdeňka Mahlera," říká Kotiš.

V dalších rolích se objeví například Jiří Bláha jako Chlestakovův sluha Osip, Dalibor Tolaš, Přemysl Kubišta, Antonín Kaška či Zuska Velichová.

Premiéra pro členy klubu je v pondělí 7. listopadu, 2. premiéra: 14. listopadu, vždy od 19:30 hod.